Reklama
aplikuj.pl

Dlaczego naukowcy modyfikują krowy, zmieniając ich kolor?

krowy

Zespół badawczy z Nowej Zelandii wykorzystał narzędzie CRISPR do stworzenia krów, które – zamiast czarnych plam – będą pokryte szarymi. W efekcie zmniejszy się ilość ciepła wchłanianego przez zwierzęta podczas pobytu na łonie natury.

W porównaniu z jasnym kolorem sierści, czerń pochłania więcej promieniowania słonecznego, co przekłada się na promieniowanie cieplne. Jest ono czynnikiem przekładającym się na tzw. stres cieplny u bydła, który negatywnie wpływa na kondycję zwierząt, ich płodność czy wydajność.

Zmodyfikowane genetycznie krowy lepiej radzą sobie z wysokimi temperaturami

Stres cieplny wśród krów mlecznych jest, zdaniem ekspertów, jedną z głównych przyczyn spadku produkcji i płodności, które notuje się w miesiącach letnich. Problem z roku na rok jest coraz większy, bowiem rosną średnie temperatury panujące na naszej planecie.

Czytaj też: Amerykanie wypuszczą genetycznie zmodyfikowane komary. Pojawiły się głosy sprzeciwu

Czytaj też: Genetyczna “nieśmiertelność” jest możliwa? Oto ustalenia w tej sprawie

Czytaj też: Polska firma zrewolucjonizuje badania genetyczne? Pomoże w tym aplikacja mobilna

Naukowcy wykorzystali metodę klonowania do stworzenia zarodków, które były później modyfikowane genetycznie. Korzystając z CRISPR, autorzy badań doprowadzili do sytuacji, w której urodziły się trzy biało-szare cielęta. Warto podkreślić, że zwierzęta były w dobrej kondycji i nie wykazywały negatywnych efektów modyfikacji.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News