Czy Marynarka Wojenna USA doczeka się wreszcie swojego niszczyciela?

okręt zumwalt, ukończenie zumwalt, zumwalt służba, nowy niszczyciel USA, niszczyciel USA

Wygląda na to, że pierwszy niszczyciel klasy Zumwalt wreszcie trafi na służbę Marynarki Wojennej USA po długim… długim okresie przygotowywania.

To koniec długiej podróży okrętu, który został oddany do użytku w 2016 roku, ale bez działającego systemu walki. Ten wreszcie zmierza do ukończenia, sprawiając, że Zumwalt już wkrótce trafi na służbę według Defense News… i to w terminie, czyli w ciągu kilku kolejnych dni.

Warto przypomnieć, że listopadzie 2016 roku firma BAE Systems otrzymała 192 mln dolarów na zapewnienie systemów bojowych dla okrętu Zumwalt i jego siostrzanego modelu Michael Monsoor. Miało to być realizowane w ramach programu DDG-1000, który w ciągu lat przekroczył koszty produkcji i przeżył wiele zmian.

Nie była to jednak wina wykonawcy, bo w pewnym momencie sama Marynarka Wojenna postanowiła zmienić zastosowanie okrętu, a teraz wiemy o nim, że będzie niszczycielem wrogich statków.

Czytaj też: Największa Marynarka Wojenna – do jakiego kraju należy?

Czytaj też: Obejrzyjcie szpital na okręcie Marynarki USA

Co ciekawe, ponoć aktywacja systemów bojowych na okręcie Michael Monsoor powinna zostać przeprowadzona do drugiego kwartału 2020 roku. Z kolei trzeci i ostatni statek tej klasy, Lyndon B. Johnson, jest nadal w konstrukcji w Bath Iron Works w Maine i powinien zostać dostarczony do grudnia 2020 roku.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News