Reklama
aplikuj.pl

Nowa teoria dot. pochodzenia Oumuamua zaskakuje

oumuamua obiekt

Tajemniczy obiekt określony mianem Oumuamua intrygował naukowców od momentu, gdy tylko pojawił się na terenie Układu Słonecznego. Nowa teoria nt. jego pochodzenia sugeruje, że kosmiczna skała w kształcie cygara była… obłokiem zlepionego pyłu.

Badania prowadzone przez Jane Luu z Uniwersytetu w Oslo dowiodły, że międzygwiezdny gość mógł powstać z pyłu wyrzuconego z jądra komety znajdującej się poza naszym układem. Obiekt stanowiący połączenie skały i pyłu z komety, miałby poruszać się przez przestrzeń kosmiczną za sprawą promieniowania słonecznego, robiąc przelot po Układzie Słonecznym.

Wyniki analiz zostały opublikowane na łamach Astrophysical Journal Letters i można z nich wywnioskować m.in., że pierwotna kometa krążyła wokół gwiazdy w sporej odległości, co z kolei zajmowało jej dużo czasu. Ze względu na słabą grawitację komety i ciśnienie wywoływane przez promieniowanie, Oumuamua mógł odłączyć się od „gospodarza” łapiąc trajektorię, którzy wyrzuciła go w przestrzeń.

Czytaj też: Na terenie Układu Słonecznego odkryto międzygwiezdne asteroidy

Astronomowie mieli zaledwie kilka tygodni na obserwowanie Oumuamua, lecz w przyszłości powinno pojawić się więcej szans na uchwycenie tego typu obiektów. Wszystko za sprawą teleskopów pokroju Pan-STARRS 1 znajdującego się na Hawajach. To właśnie dzięki niemu udało się zauważyć i prześledzić lot naszego międzygwiezdnego gościa.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News