Reklama
aplikuj.pl

Nowe statki desantowe marynarki USA wczołgają się na wybrzeże

Nowe statki desantowe marynarki USA, statki desantowe marynarki USA

Idealny desant nie istnie… no cóż, najwidoczniej istnieje, co udowadniają nowe statki desantowe marynarki USA, które nie ograniczają się wyłącznie do wodnych przygód.

Nowe statki desantowe marynarki USA

Marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych właśnie kupiła zupełnie nowy rodzaj statku. To wyprodukowane we Francji cacko Iguana Interceptor, które jest nie tylko szybką łodzią, poruszającą się z prędkością nawet 91 km/h, ale też czymś w rodzaju pojazdu lądowego. Według Popular Science te statki zostaną wykorzystane do misji obserwacyjnych na płytkich wodach, gdzie przydadzą się jej możliwości lądowe i morskie.

Czytaj też: Dlaczego studenci demontują bombowiec B-1 i helikopter Black Hawk?
Czytaj też: Odtajniono zdjęcia samolotu ze Strefy 51. To A-12 Oxcart
Czytaj też: Najciekawsze newsy tygodnia – militaria [07.02.2021]

Będąc w wodzie, Interceptor wygląda jak każdy inny statek z kadłubem ze wzmocnionego włókna szklanego i węglowego, czy dwoma silnikami zaburtowymi o mocy 350 koni mechanicznych. Oferuje miejsce dla pięciu osób i możliwość przewożenia prawie 1200 kg ładunku.

Kadłub Interceptora kryje w sobie jednak nie lada sztuczkę, bo po wydaniu polecenia, rozkłada z niego w 8 sekund parę gumowych gąsienic wzmocnionych Kevlarem podobnych do czołgu. Te gąsienice umożliwiają pojazdowi wyczołganie się z wody i podróż po lądzie z prędkością do 7 km/h.

Czytaj też: Marynarka USA może docenić lżejsze lotniskowce
Czytaj też: Nowa rosyjska zbroja dla żołnierzy w ogniu krytyki
Czytaj też:
Nowy helikopter dla Marynarki USA poszukiwany

Warto zaznaczyć, że Interceptor tak naprawdę nie jest pojazdem bojowym, bo chociaż jest w stanie dzierżyć średni karabin maszynowy na dziobie, ma przy tym minimalny pancerz. Nie zastąpi więc naziemnego pojazdu opancerzonego.