Okna nie wydają się elementem naszego codziennego życia, na który zwracamy szczególną uwagę, ale na szczęście inne podejście mają naukowcy, którzy wpadli na pomysł okien wypełnionych konkretną cieczą.
Nowoczesne okna z cieczą
Obecnie standardem są okna z podwójnymi szybami ze szczeliną między nimi, którą naukowcy z Nanyang Technological University postanowili wypełnić cieczą absorbującą ciepło i blokującą światło. Tego typu inteligentne, nowoczesne okno wypełnia (dokładnie mówiąc) roztwór z opatentowanego hydrożelu, wody i związku stabilizującego.
Czytaj też: Niebezpieczny objaw COVID-19. Wiemy, co go wywołuje
Czytaj też: Równość płci w prehistorii? Ta kobieta była tego przykładem
Czytaj też: Brakujące ogniwo u stawonogów. Zobaczcie dziwaczną istotę sprzed 500 mln lat
W ciągu dnia, gdy światło słoneczne pada na okno, wypełniająca je ciecz pochłania i magazynuje energię cieplną. Dzięki temu pomieszczenie nie nagrzewa się, zmniejszając potrzebę włączania klimatyzacji, a na dodatek samo okno staje się nieprzezroczyste, zmniejszając ilość światła wpadającego do pokoju.
W nocy jednak, kiedy słońca zaczyna brakować, żel ochładza się i ponownie staje się przezroczysty, uwalniając zmagazynowaną energię cieplną. Część tej energii przechodzi przez szyby do pomieszczenia, zmniejszając zapotrzebowanie na ogrzewanie.
Czytaj też: Wiemy, skąd wziął się tajemniczy sygnał na terenie Drogi Mlecznej
Czytaj też: Czym jest czas?
Czytaj też: Po co Marynarce USA mniejsze lotniskowce?
Te eksperymentalne, ale z całą pewnością dzierżące nie lada potencjał nowoczesne okna na dodatek lepiej wygłuszają (ponoć o 15% skuteczniej) i to przy możliwości obniżenia zużycia energii w budynkach biurowych nawet o 45%. Obecnie jednak przyszłość tych okien jest niepewna, bo uniwersytet dopiero poszukuje partnerów branżowych do pomocy w komercjalizacji technologii.