Reklama
aplikuj.pl

Nowoczesne okna będziemy wypełniać cieczą w imię ekologii i oszczędności?

Nowoczesne okna, okna z wodą, ciecz w oknie

Okna nie wydają się elementem naszego codziennego życia, na który zwracamy szczególną uwagę, ale na szczęście inne podejście mają naukowcy, którzy wpadli na pomysł okien wypełnionych konkretną cieczą.

Nowoczesne okna z cieczą

Obecnie standardem są okna z podwójnymi szybami ze szczeliną między nimi, którą naukowcy z Nanyang Technological University postanowili wypełnić cieczą absorbującą ciepło i blokującą światło. Tego typu inteligentne, nowoczesne okno wypełnia (dokładnie mówiąc) roztwór z opatentowanego hydrożelu, wody i związku stabilizującego.

Czytaj też: Niebezpieczny objaw COVID-19. Wiemy, co go wywołuje
Czytaj też: Równość płci w prehistorii? Ta kobieta była tego przykładem
Czytaj też: Brakujące ogniwo u stawonogów. Zobaczcie dziwaczną istotę sprzed 500 mln lat

W ciągu dnia, gdy światło słoneczne pada na okno, wypełniająca je ciecz pochłania i magazynuje energię cieplną. Dzięki temu pomieszczenie nie nagrzewa się, zmniejszając potrzebę włączania klimatyzacji, a na dodatek samo okno staje się nieprzezroczyste, zmniejszając ilość światła wpadającego do pokoju.

W nocy jednak, kiedy słońca zaczyna brakować, żel ochładza się i ponownie staje się przezroczysty, uwalniając zmagazynowaną energię cieplną. Część tej energii przechodzi przez szyby do pomieszczenia, zmniejszając zapotrzebowanie na ogrzewanie.

Czytaj teżWiemy, skąd wziął się tajemniczy sygnał na terenie Drogi Mlecznej
Czytaj też: Czym jest czas?
Czytaj też: Po co Marynarce USA mniejsze lotniskowce?

Te eksperymentalne, ale z całą pewnością dzierżące nie lada potencjał nowoczesne okna na dodatek lepiej wygłuszają (ponoć o 15% skuteczniej) i to przy możliwości obniżenia zużycia energii w budynkach biurowych nawet o 45%. Obecnie jednak przyszłość tych okien jest niepewna, bo uniwersytet dopiero poszukuje partnerów branżowych do pomocy w komercjalizacji technologii.