Reklama

Ten okręt podwodny odmienił Marynarkę USA na zawsze. Teraz jest niczym

okręt podwodny USS Narwhal napęd jądrowy

USS Narwhal był dla amerykańskiej marynarki wojennej okrętem podwodnym, który odmienił ją na zawsze, kiedy tylko wszedł do służby w lipcu 1969 roku i pozostał w niej do 1999 roku.

Narwhal, czyli jedyny taki okręt podwodny

Ten wyjątkowy, bo jedyny w swoim rodzaju okręt podwodny USA był tak naprawdę jedną z najcichszych łodzi podwodnych marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych wszech czasów. USS Narwhal jako okręt stricte testowy, sprawdzał skuteczność nowych technologii wyciszających, które w następstwie pozwoliły amerykańskim łodziom podwodnym stać się jednymi z najbardziej podstępnych na świecie.

USS Narwhal bazował na okręcie podwodnym do ataku nuklearnego typu Sturgeon, a jego celem było przetestowanie nowych technologii dla przyszłych okrętów podwodnych. Napędzał go nowy system jądrowy S5G, który produkował 17000 koni mechanicznych, a na jego pokładzie znalazł się po raz pierwszy nowy aktywny sonar podwodny BQQ-5.

Czytaj też: Okręty podwodne i komunikacja kwantowa, to para idealna
Czytaj też: USS Tripoli nowym okrętem desantowym marynarki wojennej USA
Czytaj też: Rosji niespecjalnie chce się uprzątnąć dwa zatopione nuklearne okręty podwodne

Najważniejszą innowacją Narwhal było zastosowanie „naturalnej cyrkulacji” do chłodzenia reaktora S5G. Proces ten polegał na wykorzystaniu konwekcji wody do przemieszczania wody pod ciśnieniem z małą prędkością. Przez lata hałas pompy chłodzącej reaktor był bowiem jednym z najgłośniejszych urządzeń mechanicznych na łodzi podwodnej.

Naturalny proces cyrkulacji wyeliminował potrzebę stosowania pomp wodnych, a w rezultacie USS Narwhal był znacznie cichszy niż jego rówieśnicy. Mówiąc dokładniej, był w rzeczywistości tak cichy, że marynarka wojenna wykorzystała zastosowany w nim system cyrkulacji w nadchodzących okrętach podwodnych z pociskami balistycznymi klasy Ohio.

Czytaj też: Obejrzyj jak przed wiekiem ściana dymu mogła ukryć okręt bojowy na otwartych wodach
Czytaj też: Switchblade 600, czyli nowy dron kamikaze dla Armii USA
Czytaj też: Najciekawsze newsy tygodnia – militaria [04.10.2020]

21 lat temu Narwhal został wycofwany ze służby i choć niektórzy chcieli go przerobić na pływające muzeum, po latach okręt podwodny, który zmienił marynarkę USA, został zdemontowany w suchym doku. Teraz zostanie sprzedany w formie złomu, a jego reaktor S5G został stosownie zabezpieczony.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News