Reklama
aplikuj.pl

Najciekawsze newsy tygodnia – militaria [04.10.2020]

Najciekawsze newsy tygodnia – militaria [13.09.2020]

Dron z bronią, pozostawiający niesmak rekord jednego z niszczycielu USA, ćwiczenia wojska w Rosji, aspiracje Pentagonu i kolorowanie dokumentu wojennego. Tyle działo się u nas w tym tygodniu.

Dron ze strzelbą, to już nie fikcja. To nowa brytyjska broń

Drony, to fenomenalny dodatek nie tylko w wyposażeniu fotografa i filmowca, ale też najwidoczniej oddziału policyjnego, czy wojskowego. Nic dziwnego, bo w chwilach, kiedy trzeba opanować oblegane przez wrogów pomieszczenia i budynki, wparowywanie przez drzwi, to ostatnie, co chce się zrobić.

Po to właśnie powstał dron i9 o sześciu silniczkach, który posiada system sztucznej inteligencji do wykrywania napastników swoją kamerą optyczną i dwulufową strzelbę, która wystrzeli na polecenie operatora. Nie jest to więc zwykły „dron ze strzelbą”, coś znacznie, znacznie bardziej zaawansowanego.

Ten niszczyciel podbił właśnie rekord i zapewnił powody do zmartwień

Niszczyciel USS Stout typu Arleigh Burke spędził całe 208 dni podczas jednej misji, którą to rozpoczął na początku 2020 roku. Długa przygoda tego niszczyciela i jego załogi zakończyła się 28 września i choć była związana z pandemią koronawirusa, pokazała też problem marynarki USA.

Z jednej strony to dosyć dobra wiadomość, że bez żadnego postoju niszczyciel może działać przez tak wiele dni, ale z drugiej wymaganie tak wiele od marynarzy oraz ich rodzin jest delikatnie nie na miejscu. Wspomniany problem jest związany stricte z marynarką wojenną USA, bo tej zwyczajnie brakuje okrętów.

Tak do wody trafia opancerzony rosyjski pojazd BTR-82

W nowym filmie uwieczniającym nagrania rosyjskiego wojska, tamtejsi marines przeprowadzili operację wodowania swoich APC na Morzu Kaspijskim z pomocą gigantycznego dźwigu. Same pojazdy następnie odpłynęły, przemykając przez fale, aby wreszcie uderzyć na brzeg i zagarnąć kawałek lądu.

Powyższy film został przesłany na kanał YouTube rosyjskiego Ministerstwa Obrony i przedstawia akcję wodowania amfibii BTR-82 o wadze 16 ton oraz statku VTR-79.

Pentagon chce największej Marynarki Wojennej na świecie i kropka

Pentagon chce, żeby amerykańska Marynarka Wojenna miała w swojej flocie ponad 500 okrętów, co stanowi wzrost o ponad połowę względem obecnej siły bojowej. Kluczem do tego mają być małe okręty albo z nieliczną, albo bez jakiejkolwiek załogi, a na to przynajmniej wskazują cztery badania, wspominając o tanich, ale wypełnionych czujnikami oraz bronią statkach.

Obecna flota sił bojowych Marynarki USA składa się z 293 okrętów, a w tym lotniskowców, krążowników, niszczycieli, okrętów desantowych i okrętów podwodnych. Tymczasem chińska marynarka wojenna może się poszczycić 350 okrętami bojowymi.

SI przerobiło nagranie wybuchu bomby atomowej operacji Crossroads na kolorowe

Sztuczna inteligencja zajęła się ostatnio podkoloryzowaniem w dosłownym, a nie przenośnym tego słowa znaczeniu, materiału sprzed 74 lat. Ten dotyczy Operacji Crossroads, a dokładniej mówiąc, testu z udziałem bomby nuklearnej Able, która została zrzucona z bombowca Boeing B-29 Superfortress na atol Bikini w archipelagu Wysp Marshalla na Oceanie Spokojnym.

Na poniższym materiale możecie obejrzeć relacje i nagrania z pierwszego wybuchu, na co wskazuje fakt wystrzelenia jej przez bombowiec Boeing B-29 Superfortress. Drugi test bowiem dotyczył z kolei wybuchu pod powierzchnią wody.

Najpierw rzućcie okiem na oryginał…

… a następnie sprawdźcie, jak skutecznie sztucznej inteligencji udało się zapewnić nagraniu kolor:

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News