Reklama
aplikuj.pl

Orange wprowadzi zwrot pieniędzy z konta numeru na kartę. Mamy komplet

To było kwestią czasu, aż Orange usłyszy wyrok UOKiK w sprawie zwrotu środków zgromadzonych na kontach numerów na kartę. Takie zobowiązanie usłyszeli wcześniej Play, Plus oraz T-Mobile.

Zwrot pieniędzy z konta numeru na kartę w Orange

Zgodnie z regulaminami ofert na kartę Orange, niewykorzystane środki na kontach numerów na kartę przepadają po upłynięciu okresu ich ważności. Powołując się na Europejski Kodeks Łączności Elektronicznej, UOKiK nakazał Orange zwrócenie środków obecnym klientom. Należy jednak spełnić określone warunki:

  • minimum 6-miesięczny staż w sieci w momencie złożenia wniosku o zwrot środków,
  • wniosek należy złożyć w ciągu 30 dni od zmiany operatora lub wygaśnięcia okresu ważności połączeń przychodzących,
  • wniosek można złożyć w salonie Orange, przez Internet lub telefonicznie,
  • zwrócona kwota zostanie pomniejszona o opłatę manipulacyjną, nie większą niż 20 zł,
  • zwracane są tylko środki pochodzące z doładowania konta głównego, bez dodatkowych bonusów,
  • zwrot nastąpi w ciągu 30 dni od złożenia wniosku, przelewem na wskazane konto bankowe.

Czytaj też: Play zwróci pieniądze z numerów na kartę. Ruszyła lawina

Wszyscy klienci Orange będą mogli wystąpić o zwrot środków w ciągu miesiąca od uprawomocnienia się wyroku UOKiK. Do tego czasu Orange ma obowiązek poinformować wszystkich klientów o takiej możliwości, w tym osoby po 65. roku życia w formie SMS-a.

Plus wyszedł na tym najgorzej

Orange w zasadzie tylko czekał na decyzję UOKiK. Pomarańczowi to ostatnia z czterech największych sieci, która jeszcze nie usłyszała wyroku. Przy czym, obok Play i T-Mobile, musi tylko zwrócić środki klientom na określonych warunkach.

Czytaj też: Duże problemy Plusa. UOKiK wziął się za niewykorzystane środki numerów na kartę

Plus, oprócz zwrotu, otrzymał karę. Był to pierwszy operator, którym zajmował się UOKiK i sprawa skończyła się koniecznością zapłaty 20 mln złotych.

UOKiK wyprzedza przepisy. Prawo Telekomunikacyjne znowu przyjdzie na gotowe

UOKiK w swoich wyrokach powołuje się na zapisy Europejskiego Kodeksu Łączności Elektronicznej, obowiązującego od 2018 roku. Ale jego zapisy nie zostały jeszcze zaimplementowane w polskim Prawie Telekomunikacyjnym. To miało nastąpić 21 grudnia ale wiemy już, że tego dnia przyjęta zostanie tylko część przepisów. Jak już pisaliśmy o tej sprawie, większość z nich to w zasadzie potwierdzenie już istniejących mechanizmów.

Czytaj też: Duże zmiany w abonamentach komórkowych. Czy na pewno?

Zwrot środków z kont numerów na kartę miał być jednym z nowych przepisów, ale póki co nie widać, aby taki zaczął obowiązywać. Jednak decyzje UOKiK mogą doprowadzić do powstania mechanizmów zwrotów przed wprowadzeniem odpowiednich zapisów w Prawie Telekomunikacyjnym. Tym samym przepisy ponownie przyjdą na gotowe.

Czytaj też: T-Mobile zwróci klientom środki z numerów na kartę

Nie wiadomo jeszcze kiedy konkretnie operatorzy pozwolą na wypłacanie środków z numerów na kartę. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, przynajmniej u dwóch z nich taka opcja już powinna być dostępna.