Reklama
aplikuj.pl

Oto być może najstarsze budowle na Ziemi. Kto je stworzył?

Rozległe kamienne konstrukcje, które odkryto na terenie Arabii Saudyjskiej w 2017 roku są prawdopodobnie jednymi z najstarszych zabytków na świecie. Archeolodzy oszacowali, że powstały one ok. 7000 lat temu.

Nowe badania w tej sprawie, opisane na łamach The Holocene sugerują, że budowle te były używane w rytualnych celach. Do określenia ich wieku wykorzystano datowanie radiowęglowe węgla drzewnego znalezionego w jednej z tych struktur. Na tej podstawie naukowcy uznali, że ludzie zbudowali te obiekty około 5000 r. p.n.e.

Konstrukcje wykonano z niskich kamiennych murów, a ich wielkość jest bardzo zróżnicowana. Niektóre mają mniej niż 15 metrów długości, podczas gdy rekordowo duże przekraczają 600 metrów. Co ciekawe, ich nazwę (mustatile) można przetłumaczyć z języka arabskiego jako prostokąty. Ich budowa sugeruje, że nie były używane przez cały rok, lecz jedynie w wyjątkowych okazjach. Nie wiadomo jednak, jakie rytuały tam prowadzono.

Czytaj też: Musk stwierdził, że kosmici wybudowali piramidy. Egipski rząd zareagował na jego wpis

I choć obecny klimat Arabii Saudyjskiej powoduje, że jest tam niezwykle sucho i gorąco, to w momencie stawiania tych budowali sytuacja była zupełnie inna. Ówcześni mieszkańców prawdopodobnie nie mieli problemów z hodowlą zwierząt w ciepłych, wilgotnych warunkach. Zajmowali się pasterstwem i być może w ten sposób oznaczali swoje terytoria.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News