Astronomowie związani z instytutami Maxa Plancka potwierdzili istnienie egzoplanety w układzie znajdującym się około 63 lat świetlnych od Ziemi. Na dowód dostarczyli nawet jedno z pierwszych zdjęć.
B Pictoris c, bo tak nazywa się wspomniana planeta, została uwieczniona za pomocą metody wykorzystującej prędkość radialną. Aby było to możliwe, naukowcy musieli skorzystać z czterech teleskopów VLT rozmieszczonych na terenie Chile.
To pierwsze bezpośrednie zdjęcie egzoplanety wykonane dzięki tej metodzie
B Pictoris c krąży w układzie zwanym Beta Pictoris i jest jedną z zaledwie dwóch zaobserwowanych tam planet. Co ciekawe, metoda poszukiwań oparta na prędkości radialnej jest zazwyczaj używana do wykrywania odległych obiektów. Tutaj jednak wykorzystano ją na niewielkim (pod względem kosmicznym) dystansie.
Czytaj też: Odkryto 24 planety lepiej przystosowane do życia niż Ziemia
Czytaj też: W pobliżu Ziemi eksplodowała kiedyś supernowa. Jak wpłynęła na naszą planetę?
Czytaj też: W Drodze Mlecznej znajduje się nietypowa planeta. Nie krąży wokół żadnej gwiazdy
Kluczowy w całych badaniach był instrument GRAVITY, który kieruje obserwacjami kosmosu na czterech teleskopach jednocześnie, łącząc uchwycone obrazy w jeden. Warto podkreślić, iż światło dochodzące w naszym kierunku ze strony b Pictoris c jest sześciokrotnie słabsze niż w przypadku jej większej „siostry”, b Pictoris b. Jednocześnie obiekt ten ma ośmiokrotnie większą masę od Jowisza.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News