Reklama
aplikuj.pl

Play o roamingu krajowym, sieci 5G i Internecie stacjonarnym

Podczas dzisiejszej konferencji prezes Play mówił efektach wyłączania roamingu krajowego, planach sprzedaży Internetu stacjonarnego i rozwoju sieci 5G. Wspólnie z Ericssonem Play zaczął korzystać z technologii Spectrum Sharing, stosowanej do tej pory przez Huaweia.

Play wyłącza roaming krajowy konsekwentnie i (podobno) bezboleśnie

Wraz z końcem 2019 roku Play wyłączył roaming krajowy Plusa. Prezes firmy przekonywał, że problemy klientów z brakiem zasięgu tym spowodowane były chwilowe i jednostkowe. Zazwyczaj dotyczyły one osób, które miały w telefonach na sztywno ustawione łączenie się z nadajnikami Plusa.

Aktualnie Play w 28 miastach korzysta z jednego partnera roamingowego. To 20% populacji kraju i 66% ruchu w nich jest obsługiwane przez nadajniki Play. Całkowicie roaming krajowy jest wyłączony w czterech miastach, ale to tylko 3% populacji kraju. Z kolei 55% transferu danych, który był realizowane przez roaming Plusa zostało przetransferowanych do sieci własnej Play.

Przypomnijmy, że całkowicie roaming krajowy zostanie wyłączony w 2022 roku. Do tej pory Play chce mieć aktywnych 9500 stacji bazowych.

Internet stacjonarny Vectry w II kwartale 2020 roku. I tylko Internet

Sprzedaż oferty Internetu stacjonarnego Vectry Play rozpocznie w I połowie 2020 roku, ale realny jest konkretnie II kwartał roku. Sprzedawany będzie wyłącznie sam Internet, bez oferty telewizji Vectry. To logicznie posunięcie, w końcu Play ma o w ofercie własną telewizję, która będzie działać po podłączeniu do łącza Internetowego. Sama oferta telewizji raczej się nie zmieni, ale ma w niej pojawić się nowy dekoder.

Play podaje, że w zasięgu Internetu Vectry będzie 3,7 mln gospodarstwo domowych. Ta liczba obejmuje również klientów Multimedia Polska.

Z Internetu stacjonarnego Vectry w Play już korzystają pierwsi klienci. To głównie wewnętrzni testerzy, pracownicy firmy i ich znajomi. W zasadzie to standardowa procedura w przypadku testów nowej oferty operatorów.

Tylko jeden blok w aukcji 5G. Play więcej nie potrzebuje

W kwestii aukcji sieci 5G prezes Play cały czas powtarza, że o jej przyszłości nie powie nic przez zakończeniem II tury konsultacji UKE. W przeciwieństwie do Orange i ministra cyfryzacji, Play jest mocno za opcją możliwości licytowania wyłącznie jednego bloku. Prezes zaznaczył, że UKE do tej pory wielokrotnie powtarzał, że w aukcji będzie dostępny tylko jeden blok dla każdego operatora i zmiana decyzji raczej nie będzie po myśli Play.

Prezes firmy dodał też, że w jego opinii z punktu widzenia rynku i klienta najlepsze będzie, jeśli operatorzy będą mogli zaoferować usługi sieci 5G na równych warunkach. Możliwość zakupu dwóch bloków częstotliwości 3,4 – 3,8 GHz może rynkiem poważnie zachwiać.

Play rozwija partnerstwo z Ericssonem i uruchamia Spectrum Sharing

Legionowo to pierwsza miejscowość, w której Play wspólnie z Ericssonem uruchomił Spectrum Sharing. Do tej pory była to usług oferowana wyłącznie przez Huaweia, więc to kolejny sukces Ericssona na polu sieci 5G.

W dużym uproszczeniu, Spectrum Sharing pozwala na dzielenie tej samej częstotliwości przez sieć LTE i 5G. Jej uruchomienie jest możliwe poprzez aktualizację oprogramowania na stacjach bazowych. Przełączenie się pomiędzy technologiami jest błyskawiczne i mowa tutaj o opóźnieniu na poziomie zaledwie 1ms.

Ericsson przekonuje, że rozwiązanie będzie dostępne dla 5 mln stacji bazowych wyprodukowanych przez firmę, które działają na rynku od 2015 roku. Oczywiście jest to usługa samego Ericssona, która została właśnie wdrożona komercyjnie i zapewne skorzystają z niej również pozostali polscy operatorzy współpracujący ze szwedzką firmą.