Reklama
aplikuj.pl

Plus wychodzi z cienia i chwali się rozbudową sieci 5G

Plus logo 5g

Plus przez długi czas milczał w kwestii budowy sieci 5G. Ale jak już się odezwał, to zaczyna wbijać szpile rynkowym konkurentom. Operator pochwalił się aktualnym stanem prac nad rozbudową sieci piątej generacji.

70 stacji w paśmie 2600 MHz. Czas na smartfony

Plus pochwalił się w komunikacie, że ma obecnie ponad 70 stacji bazowych, na których została w pełni zainstalowany sprzęt do obsługi sieci 5G. Operator wykorzysta do tego pasmo o szerokości 50 MHz na częstotliwości 2600 MHz (TDD). Plus informuje, że prace są obecnie na półmetku.

Oczywiście samo posiadanie sieci to za mało i aktualnie trwa przygotowanie odpowiedniej oferty sprzętowej dla klientów. W laboratoriach Plusa obecnie trwają testy kompatybilnych smartfonów i routerów.

Prawdziwa, niesamodzielna sieć 5G. „Nie jakieś podrabiańce”

Plus do tej pory bardzo oszczędnie, o ile w ogóle, wypowiadał się na temat sieci 5G. Bardzo rzadko też odnosił się do rynkowych konkurentów, w zasadzie w dowolnej sprawie. Dlatego aż miło popatrzeć jak operator wbija szpile konkurentom.

Plus przekonuje, że nie można traktować sieci 5G w paśmie 2600 MHz oraz 2100 MHz z wykorzystaniem współdzielenia pasma. Co aktualnie promuje Play. Sieć Plusa nie będzie wykorzystywać pasma już zajętego przez sieć LTE, a dołoży zupełnie nowe zasoby sieci.

Operator dodaje, że 5G na 2600 MHz prowadzi do stworzenia niesamodzielnej sieci (NSA), która będzie uzupełnieniem pasma nabytego w nadchodzącej aukcji częstotliwości (3,4 – 3,8 GHz). W takim samym paśmie (2600 MHz) działają już sieci w Stanach Zjednoczonych (Sprint) i Chinach (China Mobile).

Jak komentuje sprawę Piotr Szymanowski, zastępca dyrektora departamentu strategii marketingowej Plusa:

Zdecydowaliśmy się poinformować rynek o budowie pierwszej komercyjnej sieci 5G w momencie, kiedy nasze wewnętrzne przygotowania zostały zakończone pozytywnie. Nie braliśmy udziału w medialnych testach 5G, które nie mają znaczenia z punktu widzenia użytkowników. W odróżnieniu od wariantu współdzielenia jednego pasma 2100 MHz pomiędzy 4G i 5G w technologii Spectrum Sharing, nasza sieć będzie zapewniać dodatkową pojemność dla naszych klientów

Plus jak T-Mobile – start 5G ogłosimy, jak będziecie mogli z niej skorzystać

Plus na razie nie zamierza komunikować startu sieci 5G. Operator poinformował, że odpowiednie ogłoszenia pojawią się w momencie, kiedy w salonach sprzedaży pojawią się pierwsze kompatybilne urządzenia.

W komunikacie operatora czytamy:

5G Plusa będzie wtedy czymś więcej niż tymczasowym, wizerunkowym wydarzeniem medialnym. Stoimy na stanowisku, że sukcesywne udostępnianie 5G klientom zgodnie z pojawiającymi ku temu się możliwościami, jest lepszą drogą niż relacjonowane w mediach, tak jak to miało miejsce w ostatnich kilkunastu miesiącach, testów prędkości kompletnie pustych, pojedynczych testowych stacji bazowych 5G. To właśnie tego typu działania zaburzają percepcję tego, jak działać będzie technologia 5G w rzeczywistości, gdy korzystać z niej będą równocześnie tysiące, a później miliony komercyjnych użytkowników, a nie kilku wyselekcjonowanych testerów pod nadzorem techników.

W Polsce do niedawna w tej dziedzinie nie działo się nic poza cyklicznymi testami prędkości transmisji danych w 5G, którym niektórzy nadawali oprawę godną kolejnych misji w projekcie SpaceX. Dlatego naszym zdaniem warto kibicować wszelkim realnym projektom służącym wprowadzeniu w Polsce 5G.

Bardzo mnie ciekawi, czy na słowne zaczepki Plusa w jakiś sposób odpowiedzą pozostali operatorzy. W końcu może zacząć się dziać coś ciekawego na rynku, na którym od wielu miesięcy nie mieliśmy żadnych mniejszych lub większych sporów.