WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Po latach ujawniono trójwymiarowy model niesamowitej rzeźby

Kiedy niemieckie muzeum zeskanowało starożytną rzeźbę królowej Nefertiti, pliki cyfrowe były pilnowane niemal tak dokładnie jak sam artefakt. Jednak egipskie i berlińskie instytucje udostępniły wreszcie skan 3000-letniego przedmiotu.


Popiersie ukazuje oblicze Nefertiti, która żyła w latach 1370-1336 p.n.e. i była żoną faraona Akhenatena. Wyrzeźbione w wapieniu przez nadwornego rzeźbiarza Thutmosa w 1340 r. p.n.e., popiersie przedstawia królową jako „dorosłą kobietę o harmonijnym i zrównoważonym pięknie”, zgodnie z opisem na stronie internetowej muzeum.

Archeolodzy odkryli artefakt w egipskim Amarna w 1912 roku, a od 1920 roku znajduje się on w kolekcji berlińskiego Muzeum Egipskiego. W odróżnieniu od delikatnych rzeźb, modele o wysokiej rozdzielczości mogą stanowić bezpieczną i łatwo modyfikowalną kopię, która ujawnia nawet najmniejsze szczegóły. Muzeum wykonało właśnie taki skan popiersia Nefertiti, ale uzyskanie zgody na obejrzenie go okazało się skomplikowane i czasochłonne.

Artysta Cosmo Wenman uparcie dążył do uzyskania dostępu do plików Nefertiti zgodnie z niemieckimi przepisami. Jednak organizacja nadzorująca państwowe muzea w Berlinie początkowo odrzuciła wniosek Wenmana. Ostatecznie przychyliła się do jego prośby, przesyłając mu dysk USB z plikami.

Co więcej, muzeum objęło spód modelu licencją Creative Commons, dzięki czemu każdy może kopiować lub przekształcać go do niekomercyjnego użytku, o ile zostanie uznane oryginalne źródło. Na platformie Thingiverse pliki są dostępne dla każdego do pobrania i wykorzystania w celach niekomercyjnych.