WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Enceladus może zawierać ocean. Zobaczcie, gdzie prawdopodobnie się znajduje

Z artykułu opublikowanego na łamach Icarus wynika, że na powierzchni Enceladusa, czyli księżyca Saturna, prawdopodobnie znajdują się pokłady świeżego lodu.

Wspomniany obiekt jest jednym z najważniejszych miejsc w kwestii poszukiwania życia pozaziemskiego na terenie Układu Słonecznego. Już wcześniej pojawiały się doniesienia, jakoby pod powierzchnią Enceladusa znajdował się wypełniony wodą podpowierzchniowy ocean. Nowa mapa księżyca wykonana przy użyciu światła widzialnego i podczerwieni pokazuje, że w miejscach aktywnych geologicznie zachodzi kumulacja lodu.

Aby zdobyć jak najwięcej informacji na temat naturalnego satelity Saturna, naukowcy z NASA przeanalizowali dane zebrane podczas misji sondy Cassini, która zakończyła się w 2017 roku. Statek ten posiadał instrument zwany VIMS, rejestrujący sposób, w jaki światło odbijało się od powierzchni Enceladusa. W efekcie badacze mogli wywnioskować, jakie materiały tworzą ten obiekt.

Czytaj też: Czy życie pozaziemskie może ukrywać się w gwiazdach?

Szczególnie interesujący okazał się region na południowym biegunie księżyca, gdzie występują uskoki tektoniczne zwane Pasami Tygrysa. Kolor czerwony widoczny na powyższej grafice sugeruje, że w tym obszarze na powierzchnię trafiają świeże dostawy lodu i pary. Stanowi to mocny dowód na to, że pod lodem znajduje się ocean. Co ważne, północny biegun Enceladusa wykazuje podobne zachowanie.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News