Reklama

POLCOVID-19 pokazuje skalę ryzyka zakażenia koronawirusem w Polsce

aplikacja POLCOVID-19, koronawirus w Polsce

POLCOVID-19 to najnowsza aplikacja stworzona przez polskich naukowców m.in. z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Jej celem jest pomoc Polakom w lepszym zrozumieniu ryzyka zakażenia koronawirusem.

Aplikacja jest dostępna pod tym linkiem. Jest to skutek pracy ogromnego zespołu osób pod kierownictwem dr hab. Mirosława Kwaśniewskiego.

Dr Karolina Chwiałkowska, współtwórczyni aplikacji, mówi:

Użytkownik wypełnia prosty kwestionariusz dotyczący m.in. ogólnego samopoczucia, objawów choroby lub ich braku, a także innych istotnych czynników, które mogą sprzyjać zakażeniu koronawirusem. Aplikacja podpowie, w której z czterech grup ryzyka dana osoba się znajduje: wysokiego, podwyższonego, możliwego czy umiarkowanego. Na tej podstawie POLCOVID-19 zaprezentuje rekomendacje dla danej osoby przygotowane na podstawie zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia, Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Dzięki tym krokom każda osoba może skuteczniej zinterpretować swoje objawy, bardziej świadomie zabezpieczyć siebie i swoich najbliższych przeciw zakażeniu koronawirusem oraz dowiedzieć się więcej o możliwej profilaktyce.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News

Jak to działa? Z anonimowych danych powstaje wirtualna mapa Polski. Pokazuje ona, jaki odsetek osób o najwyższym ryzyku zarażenia znajduje się w danym mieście czy powiecie. Użytkownik może także zapoznać się z rozkładem objawów chorobowych na danym obszarze.

Do tego dochodzą oficjalne dane Ministerstwa Zdrowia o potwierdzonych testami przypadkach zakażenia. Dzięki połączeniu tych dwóch dany mamy do dyspozycji najdokładniejszą mapę dotyczącą naszego kraju.

Dr hab. Mirosław Kwaśniewski tłumaczy:

To ważne, by mieć świadomość, że w naszym najbliższym otoczeniu mogą być osoby o wysokim prawdopodobieństwie zakażenia wirusem, które nie zostały poddane testowi. Wówczas lepiej rozumiemy potrzebę izolacji lub szczególnej ostrożności. Z drugiej zaś strony – już niedługo część osób wróci do pracy po kwarantannie i zwiększy liczbę kontaktów z innymi. Dzięki aplikacji będzie można sprawniej organizować swoje codzienne życie i pracę. Dlatego zachęcamy wszystkich Polaków, by weszli na stronę polcovid.pl, założyli konto i poświęcili kilka minut na wypełnienie ankiety zgodnie ze stanem faktycznym. Dzięki wspólnemu działaniu możemy stworzyć w Polsce najdokładniejszą mapę zagrożenia koronawirusem w skali światowej. By to osiągnąć, jest konieczne, by ankietę wypełniło jak najwięcej osób.

Prace nad wersją mobilną na Androida i iOS cały czas trwają.

Czytaj też: Aplikacje VR, z którymi możecie się czegoś nauczyć