WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Toyota Supra w bratobójczym pojedynku innych silników

Toyota Supra w bratobójczym pojedynku innych silników

Obecnie Toyotę Suprę można kupić w dwóch wersjach pod kątem zastosowanego silnika, a mowa tutaj o jednostce z sześcioma i czterema cylindrami. Jak wielka różnica jest między nimi?

To jasne, że większy silnik zapewnia lepsze osiągi w odpowiednio wydajniejszym i droższym wydaniu Supry, ale pytanie, jak bardzo? Umówmy się jednocześnie, obu silnikom nie brakuje wiele, jako że w grę wchodzi porównanie 2-litrowej jednostki z turbosprężarką o mocy 255 KM oraz turbodoładowanego, 382-konnego cacka o pojemności 3-litrów. Oczywiście kolejno 4- i 6-cylindrowego.

W tym porównaniu kluczowa jest różnica wydajności oraz wagi, bo mniejszy silnik zaoszczędza dobre 90 kilogramów masy całkowitej. Jednak nawet to nie sprawia, że sześciocylindrowy wariant odstaje na jakimś kroku.

Czytaj też: Jak szybko męczy się napęd Modelu X Tesli?

Co dalej z Suprą?

Toyota wprowadziła na rynek w zeszłym roku swój flagowy model Supra 2020, który czerpie wiele z BMW Z4 i który doczeka się następcy w postaci Supry 2021.

Niestety okazało się, że ulepszenia, jakie poczyniła Toyota w zakresie wydajności modelu Supra 2021 są dla wielu zbyt duże. Brzmi to niedorzecznie? Na pierwszy rzut oka z pewnością tak, ale oskarżenia sprowadzają się nie do tego, że Toyota odwaliła kawał dobrej roboty, ale do tego, że ponoć zostawiła sobie szereg ulepszeń na nowy rok modelowy.

Supra 2020 chwali się mocą 335 koni mechanicznych i momentem obrotowym na poziomie 495 Nm. To już sporo, ale w ciągu zaledwie roku wartości te wzrosną do kolejno 382 KM i 499 Nm. Wzrost mocy jest więc ogromny.

Toyota Supra, Supra 2020, Supra Manhart, Manhart Supra GR 450, Supra GT 450, stuningowana Supra, Supra po tuningu

Na zarzuty odpowiedział Jack Hollins z Toyoty w ramach wywiadu telefonicznego z Motor Trend. W nim stwierdził, że zadaniem producenta jest rozwijanie samochodów z każdym rokiem, a zwiększenie wydajności jest tak samo ważne, jak poczynienie postępów w kwestii bezpieczeństwa i wielu innych funkcji.

Czytaj też: Karma o swojej platformie elektrycznych samochodów dla każdego

Wiemy, że ulepszona Supra 2021 pojawi się u dealerów pod koniec czerwca lub lipca, a czterocylindrowy wariant jesienią (via Motor1). Ceny nie zostały jeszcze ogłoszone, ale Supra z 2,0-litrowym czterocylindrowym silnikiem z turbodoładowaniem będzie znacznie tańsza niż nowy model sześciocylindrowy.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News