Reklama
aplikuj.pl

Prognozy dot. podnoszenia poziomu mórz mogą być przekłamane

Ocieplenie klimatu może powodować szybkie topnienie lodu, a modele, które przewidują, jak Antarktyda zareaguje na zmiany klimatu, niekoniecznie uwzględniają wszystkie zmienne.

Uwzględnienie zmienności klimatu spowodowało, że modele przewidują dodatkowy wzrost poziomu mórz o 7 do 11 centymetrów i to jeszcze w tym stuleciu. Modele, które nie brały pod uwagę zmienności klimatycznej, przewidywały wzrosty rzędu 27 do 38 centymetrów. Proste kalkulacje pozwalają stwierdzić, jaki będzie końcowy rezultat.

Czytaj też: Nasi przodkowie zniknęli przez zmiany klimatu. Historia zatoczy koło?

Czytaj też: Powstaje cyfrowa kopia Ziemi. Wszystko dla ratowania klimatu

Czytaj też: Metan odpowiada za ocieplenie klimatu. Co o nim wiemy?

Pokrywa lodowa Antarktydy jest złożonym obszarem, a modelowanie jej rozwoju w warunkach klimatycznych przyszłości wymaga tysięcy symulacji i dużej mocy obliczeniowej. Z tego powodu modelarze sprawdzają, jak zareaguje lód, wykorzystując średnią temperaturę stwierdzoną na podstawie uśrednionych wyników modeli klimatycznych.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News

Problem w tym, że tego typu analizy „spłaszczają” szczyty wywołane zmiennością klimatu i zmniejsza średnią liczbę dni powyżej progów temperatury. Te mogą mieć wpływ na topnienie pokrywy lodowej, powodując stronniczość wyników.

Czytaj też: Zombie huragany to już realny problem. Wszystko przez zmiany klimatu

Czytaj też: Anomalia klimatyczna zwiększyła śmiertelność „hiszpanki” i I wojny światowej

W tym przypadku, zamiast uśredniać wyniki, naukowcy biorą pod uwagę dane atmosferyczne i oceaniczne reprezentujące tę zmienność w trójwymiarowym modelu Antarktydy. Zauważyli, że wahania atmosferyczne miały większy i bardziej bezpośredni wpływ na pokrywę lodową, ale zmienność oceaniczna również była istotnym czynnikiem. Naukowcy twierdzą, że dotychczasowe symulacje nie uwzględniały skutków wewnętrznej zmienności klimatu, co znacznie przesunęło cofanie się pokrywy lodowej nawet o 20 lat i zaniżyło podnoszenie się poziomu morza.

Czytaj też: Zmiany klimatu nie istnieją? Huraganów jest tak wiele, że brakuje dla nich nazw

Czytaj też: To nie najbiedniejsi odpowiadają za zmiany klimatu. Zobaczcie nowe porównanie