Reklama
aplikuj.pl

Jak częste są reakcje alergiczne po szczepionce na koronawirusa?

pandemia

Poważne reakcje alergiczne występujące po zastrzyku mającym chronić przed COVID-19 są częstsze niż takie reakcje powiązane ze szczepionką na grypę. Ale nie zmienia to faktu, że są one niezwykle rzadkie.

Autorzy raportu w tej sprawie, powiązani z amerykańskimi CDC, przeanalizowali dane dot. pierwszych 1,9 mln dawek szczepionki na koronawirusa, które podano w Stanach Zjednoczonych od 14 do 23 grudnia. W większości były to środki wyprodukowane przez firmę Pfizer we współpracy z BioNTech.

Czytaj też: Statystyki szczepień na koronawirusa w jednym miejscu. Jak wypada Polska?
Czytaj też: WHO wydała zalecenie dot. szczepionki na koronawirusa. Czy Brytyjczycy je zignorują?
Czytaj też: Ile trwa utrata węchu i smaku na skutek COVID-19?

Naukowcy zidentyfikowali 21 przypadków, w których doszło do anafilaksji, czyli potencjalnie zagrażającej życiu reakcji alergicznej. Daje to średnio 11 takich wydarzeń na 1 milion przeprowadzonych szczepień. W przypadku szczepionki na grypę wskaźnik ten jest niższy, ponieważ wynosi 1,3 przypadków na milion.

Reakcje alergiczne po szczepionce na koronawirusa dotyczą średnio 11 osób na milion

Różnica jest więc niemal 10-krotna, ale – powiedzmy sobie szczerze – ryzyko wstrząsu anafilaktycznego po podaniu szczepionki na koronawirusa jest stosunkowo niskie. Tym bardziej, że odpowiednia opieka nad taką osobą pozwoli jej wrócić do pełni zdrowia w ciągu kilku do kilkudziesięciu godzin.

Czytaj też: Szczepionka od Moderny zatwierdzona. Wiemy, kiedy trafi do Polski
Czytaj też: Na terenie uniwersytetu stanęły automaty z darmowymi testami na COVID-19
Czytaj też: Przechorowanie COVID-19 prawdopodobnie daje długoterminową odporność

Warto podkreślić, iż z 21 wspomnianych przypadków aż 17 dotyczyło osób, które w przeszłości doświadczyło alergii bądź reakcji alergicznych – np. na leki, żywność bądź jad owadów. Większość poszkodowanych leczono epinefryną i wszyscy wrócili do kondycji sprzed szczepienia.