Z artykułu opublikowanego na łamach Communications Biology wynika, że przed 370 mln lat wody w pobliżu dzisiejszego Maroka zamieszkiwał rekin z gatunku Ferromirum oukherbouchi.
Szczęki tego zwierzęcia były naprawdę niesamowite. I przerażające, rzecz jasna. W odróżnieniu od współcześnie występujących rekinów, które zmieniają stare, zużyte zęby na nowe, osobnik sprzed 370 milionów lat miał inną taktykę.
Czytaj też: Asteroida, która wybiła dinozaury pomogła przetrwać innym formom życia
Czytaj też: Dinozaur żył na niewłaściwym kontynencie. Paleontolodzy próbują rozwiązać zagadkę
Czytaj też: Pancerna ryba sprzed milionów lat zaburza wszystko, co wiemy o rekinach
Kiedy u Ferromirum oukherbouchi wyrastały nowe zęby, to zakrzywiały się w kierunku języka. Kiedy drapieżnik otwierał paszczę, pysk, chrząstka znajdująca się z tyłu jego szczęk wyginała się tak, aby ugryźć ofiarę zarówno „nowymi” jak i „starymi” zębami.
Rekin z gatunku Ferromirum oukherbouchi wyróżniał się ogromnymi oczami i nietypowymi szczękami
Z drugiej strony, rekin ten nie był szczególnie duży. Miał nieco ponad 30 centymetrów długości i pysk o trójkątnym kształcie. Jego charakterystyczne, dużych rozmiarów oczy najprawdopodobniej pomagały mu w orientacji w wodnym środowisku. Dzięki tomografii komputerowej naukowcy byli w stanie zrekonstruować anatomiczny wygląd tego nietypowe organizmu.
Czytaj też: Dinozaury nie wyginęły przez asteroidę? Pojawiły się nowe dowody
Czytaj też: Rekiny żyją w obrębie aktywnego wulkanu. Jak to w ogóle możliwe?
Czytaj też: Oczy rekinów są pokryte… zębami. W jakim celu?
Kiedy szczęki Ferromirum oukherbouchi zaciskały się, do jego pyska wpadała woda, która popychała ofiarę w kierunku gardła. Z kolei zamykająca się szczęka zmieniała ułożenie zębów, przesuwają je do środka, aby unieruchomić i ugryźć zdobycz. Tego typu mechanizm nie został zaobserwowany jak do tej pory u żadnej żyjącej obecnie ryby.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News