WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Rewolucyjne ogniwa słoneczne nowej generacji trafią na ISS

Rewolucyjne ogniwa słoneczne nowej generacji trafią na ISS

Opracowany niedawno prototyp nowych ogniw słonecznych zostanie wdrożony do użytku podczas pierwszego lotu NASA w 2020 roku na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Za wspomniany prototyp odpowiada Ben-Gurion University of Negev (BGU) i zespoły naukowe w Stanach Zjednoczonych. Według badań opublikowanych w Optics Express, ten nowy kompaktowy system fotowoltaiczny może zapewnić niespotykany dotąd stosunek uzysku mocy do wagi, co z kolei ma w przyszłości prowadzić do obniżenia kosztów prywatnych lotów kosmicznych.

Ponieważ ogólne koszty lotu w kosmos ciągle spadają, a systemy energii słonecznej stanowią obecnie większy niż kiedykolwiek koszt całego procesu, to nadszedł najwyższy czas na ich unowocześnienie. Zwłaszcza że podczas lotów w kosmos każdy kilogram się liczy.

Stanowi to podwaliny dla przyszłych systemów fotowoltaicznych w kosmosie i nakreśla realistyczną ścieżkę do przekroczenia mocy właściwej 350 W/kg przy ponad 33% wydajności konwersji mocy poprzez zmniejszenie do jeszcze mniejszych mikrokomórek. Mogą one służyć jako zastępczy zamiennik dla istniejących kosmicznych ogniw słonecznych przy znacznie niższych kosztach.

Czytamy w raporcie

Obecnie powstaje druga iteracja generacja bardziej wydajnych ogniw słonecznych produkowanych w US Naval Research Labs. Ta wersja ma już wymiary 0,17 mm i 1 mm grubości (grubość kartki papieru) i jeszcze bardziej zwiększoną moc właściwą. W przypadku powodzenia planowane będą przyszłe testy i wdrożenia dla prywatnych inicjatyw kosmicznych, a także agencji kosmicznych realizujących nowe misje wymagające dużej mocy do napędu elektrycznego i misji kosmicznych.

ŹRÓDŁO: Phys