Reklama
aplikuj.pl

Powstaje narzędzie do edycji genów. Ma być konkurencją dla CRISPR

Naukowcy z Wyss Institute for Biologically Inspired Engineering stworzyli nowe narzędzie do edycji genów. Dzięki jego wykorzystaniu badacze będą w stanie przeprowadzać miliony eksperymentów jednocześnie.

Retron Library Recombineering, zwane skrótowo RLR, wykorzystuje segmenty bakteryjnego DNA, które określa się mianem retronów. Obecnie, jeśli mowa o narzędziach do edycji genów, to najbardziej popularne jest CRISPR-Cas9. Dzięki niemu naukowcy w stosunkowo łatwy sposób mogą zmieniać sekwencje DNA. Cas9 jest dokładniejsza od poprzednio stosowanych technik i ma wiele potencjalnych zastosowań, wliczając w to projektowanie terapii ratujących zdrowie i życie.

Czytaj też: Naukowcy chcą wypuścić na wolność genetycznie modyfikowane komary. Pojawiły się liczne głosy sprzeciwu

Niestety, CRISPR-Cas9 nie jest narzędziem pozbawionym wad. Wymaga bowiem stosunkowo dużych ilości próbek, a sama technika może być toksyczna dla komórek, ponieważ enzym Cas9, czyli molekularne „nożyczki” związane z cięciem DNA, często przecina również te nici, które nie powinny być naruszane. Rozwiązanie może stanowić RLR oraz fakt, iż opiera się ona na wspomnianych retronach. Dzięki nim można prowadzić wiele eksperymentów jednocześnie i to bez obaw o uszkodzenia DNA.

RLR to narzędzie do edycji genów, które ma stanowić alternatywę dla słynnego CRISPR

Autorzy badania przetestowali RLR na bakteriach E. coli i odkryli, że 90 procent populacji zaakceptowało sekwencje retronów po wprowadzeniu poprawek. Naukowcy wykazali również wysoką przydatność tego typu technik w eksperymentach genetycznych na dużą skalę. Podczas testów znaleźli mutacje warunkujące oporność na antybiotyki występującą u bakterii E. coli. Wykorzystali w tym celu sekwencjonowanie retronów zamiast skupiania się na poszczególnych mutacjach.

Czytaj też: Nowy zwrot akcji w technologii edycji genów CRISPR

Eksperci twierdzą, iż RLR jest mniej skomplikowanym i bardziej elastycznym narzędziem do edycji genów, które jednocześnie ogranicza toksyczność często obserwowaną w przypadku CRISPR. Chwalą również to, o czym pisaliśmy wyżej, czyli możliwość badania mutacji na poziomie genomu. Kolejnym celem autorów projektu będzie poprawa i standaryzacja wydajności Retron Library Recombineering w zakresie edycji.