Reklama
aplikuj.pl

Ten sprej zmienia wszystko w przemieszczające się roboty

przemieszczające się roboty, sprej robotyczny

Nie liczcie, że spryskacie swoje wszystkie narzędzia, a te grzecznie będą wracać na swoje miejsca. Opracowany właśnie sprej na takie sztuczki jeszcze nie działa, ale i tak robi wrażenie, zapewniając zdolność poruszania się wszystkim regularnym przedmiotom.

Robotyczny sprej

Łącząc materiały magnetyczne z polami magnetycznymi, naukowcy zajmujący się robotyką nadal opracowują maszyny, którymi można zdalnie manipulować na różne użyteczne sposoby. Ci z City University of Hong Kong opracowali nowy typ powłoki natryskowej, która ma nadać zwykłym przedmiotom tego rodzaju możliwości, obiecując wiele w zastosowaniach biomedycznych.

Czytaj też: Co powiecie na roboty koszące trawniki, a nawet zajmujące się całym ogrodem?
Czytaj też: Walczące roboty zmienią oblicze wojny. I to wcześniej niż mogłoby się wydawać
Czytaj też: Ścienny robot DrawBo nauczy Wasze dzieci rysowania

Badania koncentrują się na rozszerzeniu zastosowania robotów w skali owadów mierzonych zaledwie w milimetrach, których niewielki rozmiar nadaje się do zastosowań w organizmie człowieka. Zamiast budować magnetycznego milirobota od podstaw, autorzy nowego badania postanowili opracować narzędzie, które można by wykorzystać do skonstruowania magnetycznego milirobota ze zwykłych obiektów.

Te narzędzie ma postać powłoki magnetycznej zwanej M-Spray, która jest wykonana z polialkoholu winylowego, glutenu oraz cząsteczek żelaza i może przylegać do gładkich i teksturowanych powierzchni wszelkiego rodzaju materiałów.

Powłoka utworzona przez M-Spray ma mniej niż ćwierć milimetra grubości, co według zespołu jest kluczem do zachowania kształtu i rozmiaru oryginalnego przedmiotu. Zespół zademonstrował to podejście, używając bawełnianych nici, cienkich folii i plastikowych rur jako obiektów wyjściowych, które stały się miękkimi, malutkimi robotami zdolnymi do chodzenia, czołgania się i toczenia za pomocą pola magnetycznego.

Czytaj też: Robot BladeBUG nowym sojusznikiem turbin wiatrowych
Czytaj też: 360 S9 – test robota sprzątającego
Czytaj też: Brytyjska armia będzie w 1/4 robotami. Witamy w przyszłości

Co ciekawe, sposób poruszania się nie jest utrwalony w kamieniu po nałożeniu powłoki, dlatego można go zmienić już po nałożeniu spreju, zwilżając pokrytą nim powłokę i zamieniając ją w substancję podobną do kleju. Następnie za sprawą silnego pola magnetycznego cząsteczki można ponownie rozmieścić i wyrównać, zmieniając sposób, w jaki robot reaguje na pole magnetyczne.

Oprócz zastosowań biomedycznych zespół dostrzega szereg potencjalnych zastosowań tej technologii. Badania na ten temat zostały opublikowane w czasopiśmie Science Robotics.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News