Reklama

Samochody elektryczne są coraz popularniejsze w Europie

samochody elektryczne, energia, samochody, elektryczne samochody, elektryczne, pojazdy, popularność, wzrost popularności, EV

Elektryczne samochody są zdecydowanie przyszłością motoryzacji, która wyjdzie nawet na dobre środowisku. Sam jestem (i dam sobie uciąć rękę, że wielu z Was również) zafascynowany nimi bardziej, niż tradycyjnymi rozwiązaniami, choć pewnie równie wielka grupa nie porzuci klasycznego warkotu silnika na ten praktycznie bezgłośny. Jedno jest jednak pewne – samochody elektryczne cieszą się coraz większą popularnością.

Możemy to zauważyć nie tylko po planach producentów, czy obecności samochodów na drogach, ale również statystykach, które zgromadziła strona EV-Volumes. Wynika z nich, że sprzedaż samochodów elektrycznych na terenie Europy pierwszej połowie 2018 roku wzrosła o ponad 42% względem tego samego okresu z 2017 roku. Oznacza to sprzedaż rzędu 195 tysięcy egzemplarzy w przeciągu 6 miesięcy! Taki wynik skupiał w sobie zarówno prywatne samochody osobowe, jak i lekkie pojazdy kupione z myślą o firmach. Spekuluje się, że do końca bieżącego roku liczba ta wzrośnie do… 1,35 milionów sprzedanych egzemplarzy.

Samochody elektryczne sprzedawały się najchętniej (jeśli idzie o procentowe porównanie) w Dani (+691%), Finlandii (+148%), Holandii (+126%) oraz Portugalii (+119%). Jednak pod kątem ilości sprzedanych samochodów zdecydowanie wygrywa Norwegia, Niemcy oraz Wielka Brytania. W rankingu uwzględniającym 15 państw z największym wkładem w ten segment niestety nie znajdziemy Polski. Największą popularnością cieszą się głównie w pełni elektryczne samochody, bo to na nie decyduje się aż 51 klientów. Z kolei najmniejszą muszą poszczycić się pojazdy, które korzystają z ogniw wodorowych do wytwarzania energii potrzebnej silnikowi.

Źródło: EV-Volumes
Zdjęcia: DMV, EV-Volumes