Reklama
aplikuj.pl

Samsung Exynos z grafiką AMD RDNA2 bije rekordy w teście

karty RDNA2, wydajność RDNA2 architektura RDNA2

Doczekaliśmy się kolejnego sprawdzianu układu SoC Samsung Exynos z grafiką AMD RDNA2, który zapowiada się na niemałą rewolucję na rynku. Będzie to bowiem pierwszy tego typu chipset, łączący świat smartfonów z tym, co do tej pory było zarezerwowane głównie dla stacjonarnych sprzętów i laptopów.

Wyjątkowość rdzeni graficznych AMD na bazie architektury RDNA2 sprowadza się do ich energooszczędności pod kątem stosunku wydajności do używanej energii, więc i generowanego ciepła. Stąd ich obecność w konsolach nowej generacji, czy nawet komputerze pokładowym Modelu S Tesli, ale najwyraźniej RDNA2 jest na tyle dobre, że swoje miejsce zagrzeje też na pokładzie smartfonów.

Czytaj też: Automatyczny odkurzacz od Samsunga rozpoznaje przeszkody dzięki sztucznej inteligencji

O partnerstwie Samsunga i AMD wiemy od dłuższego czasu. Chociaż początkowo zakładaliśmy, że sprowadzi się ono bardziej do cyfrowych technologii (ray tracingu oraz cieniowania o zmiennej częstotliwości), to okazało się, że obejmie wymianę technologii w znacznie większym stopniu. Tak ogromnym, że układ Exynos po prostu porzuci swoje dotychczasowe rdzenie graficzne na rzecz tych od AMD. Szczegóły nie są wprawdzie jeszcze znane, ale GPU na bazie RDNA2 bije już rekordy w testach przedpremierowych.

Jak sprawdza się Exynos z grafiką AMD RDNA2?

Według Ice Universe, który podrzucił światu ważne testy wydajności układu Exynos z grafiką AMD RDNA2, na rynku mobilnym szykuje się nie lada rewolucja. W testach 3D Mark Wild Life nieznany jeszcze Exynos z technologią AMD uzyskał o 55% wyższy wynik względem Exynosa 2100, który napędza flagowego S21 Ultra Samsunga. Ponoć obok tego GPU znalazły się rdzenie Cortex A77 firmy ARM.

Czytaj też: Smartfon z odłączanym smartwatchem? Samsung patentuje takie rozwiązanie

Idąc dalej, wydajność Exynos z grafiką AMD RDNA2 rozłożyła na łopatki wszystkie inne smartfony, uginając się dopiero przed tabletami, które jednak przez swoje rozmiary mogą pozwolić sobie na znacznie więcej. Zwłaszcza w kwestii chłodzenia, z czym ten wyjątkowy SoC Samsunga może mieć problemy. Wskazał na to wcześniejszy przeciek.

via Videocardz

Czytaj też: Cena Samsung Galaxy Buds2 ujawniona

Wedle niego GPU na bazie RDNA2 wykazywało o 30% wyższą wydajność niż Mali-G78, znajdujący się we wspomnianym Exynosie 2100. Jednak układ łapał czkawkę przez temperatury, bo przez thermal-throttling, czyli spadek wydajności wraz ze wzrostem temperatury, wykonywanie testów jeden po drugim wykazało spadek wydajności. Mowa o spadek rzędu 20% i 30% w kolejno drugim i trzecim następującym po sobie teście.