Smartfony Samsung Galaxy Note20 nie mają już przed nami żadnych tajemnic. Osoby, które spodziewały się dużych rewolucji będą zawiedzione. Pod kątem specyfikacji nowe Note’y są przewidywalne, ale oferują dużo drobnych nowości, które będą miały wpływ na korzystanie z dobrze znanych funkcji.
Samsungi Galaxy Note20 wyglądają… jak seria Note
Dużych zmian wizualnych w serii Note20 w stosunku do poprzedników nie uświadczymy. Samsung postawił na spójną kontynuację znanego już wzornictwa. Największe zmiany to oczywiście nowa wyspa aparatów oraz płaski ekran w podstawowym modelu Note20.
Wymiary smartfonów to:
- Galaxy Note20 – 161,6 x 75,2 x 8,3mm, masa 195 gramów,
- Galaxy Note20 Ultra – 164,8 x 77,2 x 8,1mm, masa 208 gramów.
Ciekawostką jest to, że oba modele różnią się wykonaniem. W Note20 Ultra znajdziemy szkło Gorilla Glass 7 na przodzie oraz wyspie aparatu. W Note20 mamy odpowiednio Gorilla Glass 5 oraz 3, z kolei tylko panel jest… plastikowy.
Poprawiony rysik S-Pen i lepsza synchronizacja z ekranem. Tak, jest 120Hz
Smartfony Galaxy Note20 zaoferują ekrany o przekątnej, odpowiednio, 6,7 oraz 6,9 cala. Wyświetlacze mocno różnią się od siebie. Ten w Note20 to panel Super AMOLED wyświetlający obraz o rozdzielczości 1080 x 2400 pikseli przy odświeżaniu na poziomie 60 Hz. W Note20 Ultra wygląda to już znacznie lepiej. Mamy tu panel Dynamic AMOLED 2x o rozdzielczości 1440 x 3200 pikseli, 25% jaśniejszy od tego w Note20 oraz oferujący odświeżanie obrazu na poziomie 120 Hz. To ciekawa konstrukcja, bo odświeżanie zmienia się dynamicznie w zależności od wyświetlanych treści co 1 Hz. W przypadku statycznych treści, np. tekstu, odświeżanie w trybie automatycznym może spaść nawet poniżej 10 Hz, co ma pozytywnie wpływać na zużycie energii.
Nowy rysik S-Pen to przede wszystkim wyższa częstotliwość odświeżania. Zmniejszenie czasu z 42ms w Note10 do 9ms w Note20 Ultra (26ms w Note20) ma generować wrażenie porównywalne z pisaniem długopisem po kartce papieru. A przy okazji pozwoli na rysowanie prostszych kresek.
Podzespoły i aparaty w Galaxy Note20
Europejskie warianty smartfonów Note20 są wyposażone w układy Samsung Exynos 990, pamięć RAM LPDDR5 oraz pamięć wbudowaną UFS 3.1. W przypadku Note’a20 mówimy o 8 GB pamięci RAM i 256 GB pamięci wbudowanej oraz 12 GB pamięci RAM i 256 GB pamięci wbudowanej w Note20 Ultra. Dodatkowo tylko model Ultra oferuje rozszerzenie pamięci kartą microSD. Maksymalnie o 1 TB.
Samsung zrezygnował w serii Note20 z dodatkowego, dedykowanego aparatu odpowiedzialnego za pomiar głębi ostrości. Zamiast niego w modelu Note20 Ultra znajdziemy laserowy autofocus spełniający podobną rolę. Aparat w Note20 Ultra wyglądają następująco:
- Główny – 108 Mpix, F/1.8, 26mm, 1/1.33”, 0.8µm, optyczna stabilizacja obrazu,
- Ultra-szerokokątny – 12 Mpix, F/2.2, 13mm, 1/2.55”, 1.0µm,
- Zoom z peryskopowym teleobiektywem – 12 Mpix, F/3.0, 103mm, 1/2.55”, 1.4µm, 5-krotny zoom optyczny, 50-krotny zoom hybrydowy.
W Galaxy Note20 znajdziemy aparaty:
- Główny – 12 Mpix, F/1.8, 26mm, 1/1.76”, 1.8µm,
- Ultra-szerokokątny – 12 Mpix, F/2.2, 13mm, 1/2.55”, 1.0µm,
- Zoom z teleobiektywem – 64 Mpix, F/2.0, 1/1.72”, 0.8µm, 3-krotny zoom optyczny, 30-krotny zoom hybrydowy, optyczna stabilizacja obrazu.
Przedni aparat w obu modelach jest taki sam – 10 Mpix (F/2.2, kąt widzenia 80 stopni) i znajduje się w otworze w górnej części ekranu.
Takiej swobody w nagrywanie filmów smartfonem jeszcze nie było
Samsung zdaje się wiedzieć, że na razie niewiele można zmienić w rejestrowanym obrazie w trakcie filmowania, więc postanowił mocno pójść w stronę dźwięku. Ale zacznijmy od obrazu. Ten może mieć maksymalną rozdzielczość 8K, gdzie 5-minutowy materiał potrafi ważyć aż 3 GB (w formacie HEVC). Filmy można też nagrywać w 120 klatkach na sekundę (w rozdzielczości FUllHD) oraz w kinowych proporcjach 21:9 przy kinowym tempie 24 klatek na sekundę.
Kinowy może też być dźwięk w trybie Wideo Pro. W trakcie nagrywania smartfon pozwala wybrać źródło dźwięku. Możemy rejestrować go za pomocą mikrofonu z przodu lub z tyłu smartfonu, albo też nagrywać wszystkie dźwięki dookoła. A to nie wszystko, bo możemy skorzystać z mikrofonu podpiętego do portu USB lub bezprzewodowych słuchawek pełniących rolę mikrofonu. I choć chyba wszyscy byli pewni, że do tego można użyć tylko nowych słuchawek Buds Live, tak naprawdę można użyć dowolnych słuchawek Bluetooth wyposażonych we wbudowany mikrofon. W trakcie nagrywania filmów mamy dostęp do wykresów dźwięki i histogramu, co docenią na pewno bardziej zaawansowani użytkownicy.
Nowe możliwości rysika S-Pen w Galaxy Note20
Nowy rysik to nie tylko wyższa częstotliwość odświeżania, ale też nowe sposoby obsługi smartfonu. Za pomocą rysowania specjalnych gestów można poruszać się po Menu. Strzałkami cofniemy ostatnią czynność lub zamkniemy kartę przeglądarki, a zygzakiem przejdziemy do edycji obrazu. Wpisywany tekst można automatycznie wyrównać, co jest przydatne dla osób naturalnie piszących pod lekkim stosem. Tekst pisany można przekształcać na drukowany, a w notatkach mieszać ze sobą litery pisane, drukowane, obrazy oraz nagrane treści głosowe.
Aplikacja Samsung Notes pozwala teraz na jeszcze lepszą synchronizację notatek. Mamy tutaj automatyczny zapis co kilkanaście sekund wraz z autosynchronizacją pomiędzy różnymi urządzeniami. Czyli wysyłamy kogoś do sklepu z Notem20, a w domu na bieżąco na tablecie lub komputerze możemy dopisywać kolejne rzeczy do listy zakupów z tylko minimalnym opóźnieniem. Pozostając w temacie synchronizacji, notatki można przesyłać do komputera, a następnie konwertować na pliki PDF lub nawet prezentacje programu Power Point. Ogółem notatki można synchronizować z całym pakietem MS Office.
Całkowicie zmieniony został też system plików w Samsung Notes. To pozwoli na łatwiejsze zarządzanie notatkami.
Czytaj też: Nowe akcesoria Samsunga – Galaxy Watch3, Galaxy Buds Live oraz tablety Tab S7
Galaxy Note20 z DEX-em bez kabli oraz cyfrowy klucz UWB
Samsung w końcu idzie w ślady Huaweia i umożliwia korzystanie z trybu komputerowego w swoich smartfonach bezprzewodowo. Czyli z DEX-a skorzystamy teraz całkowicie bez kabli. Smartfony Note20 są w stanie połączyć się z dowolnym ekranem wspierającym strumieniowanie obrazu przez Wi-Fi. Maksymalna możliwa rozdzielczość do wygenerowania to 2560 x 1440 pikseli.
Nowością w Note’ach20 jest cyfrowy klucz UWB. To na razie jednak melodia przyszłości, ale smatfony są w stanie pełnić rolę np. kluczyka do samochodu. W dalszej przyszłości Notem20 otworzymy też inteligentne drzwi, albo bramkę w pracy.
Ceny smartfonów Galaxy Note20 oraz nasze pierwsze wrażenia z ich użytkowania znajdziecie w poniższych wiadomościach.
Czytaj też: Zobacz ceny Galaxy Note20 i pozostałych urządzeń
Czytaj też: Widziałem Samsungi Galaxy Note20 i pozostałe nowe urządzenia. Oto pierwsze wrażenia
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News