Reklama
aplikuj.pl

Potencjalny zastępca kultowych helikopterów USA do wolnych nie należy

SB1 Defiant, test SB1 Defiant, prędkość SB1 Defiant, następca Black Hawk

Wojsko USA dąży teraz do zastąpienia swojej floty kultowych wręcz helikopterów transportowych, czyli Black Hawk i Apache, a jeden z pretendentów pokazał, na co go stać.

Mowa o śmigłowcu Sikorsky-Boeing SB-1 Defiant, który właśnie osiągnął ważny kamień milowy w kwestii prędkości. Osiągnął bowiem prędkość 205 węzłów, czyli 383 km/h. Umożliwia mu to m.in. niekonwencjonalna konfiguracja wirników, która zapewni możliwie najszybszy transport żołnierzy na pole bitwy.

Lot testowy odbył się 9 czerwca w centrum testowym Flight Development Development firmy Sikorsky w West Palm Beach (via Popular Mechanics). Pilot testowy Sikorsky Bill Fell i pilot testowy Boeinga Ed Henderscheid wspólnie potwierdził, że już teraz, w fazie prototypu, SB-1 Defiant jest szybszy od UH-60 Black Hawk, który nie przekracza prędkości 194 węzłów.

SB-1 Defiant jest przeznaczony do przewozu czterech członków załogi i maksymalnie dwunastu pasażerów. Jest jednocześnie jednym z dwóch finalistów, którzy wezmą udział w programie FLRAA, do którego dotarł również Bell ze swoim tiltrotorem Valor Bell V-280. Zwycięzce poznamy w 2022 roku.

Czytaj też: Nie zgadniecie ile firm będzie pracowało nad nowym śmigłowcem dla USA

Według Defense News, SB-1 rozpędził się do 383 km/h wykorzystując zaledwie połowę swojej mocy śmigła, a piloci testowi są pewni, że ten helikopter poleci jeszcze szybciej. Celem firmy jest osiągnięcie prędkości 532 km/h.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News