Reklama
aplikuj.pl

Sieć 5G powiększy światowe PKB o 8 bilionów dolarów

iphone 12, sieci 5g

O tym, że sieć 5G to szansa dla gospodarki mówi się od dawna. Podobnie jak o tym, że przyniesie to bardzo duże korzyści finansowe. Jak duże? To było tematem badań prowadzonych przez firmę Nokia oraz Nokia Bell Labs. Wynika z nich, że mowa tutaj o naprawdę ogromnych pieniądzach dla światowej gospodarki.

COVID_19 pomógł sieci 5G

Zdecydowanie jednym z najbardziej pozytywnych skutków pandemii jest konieczność przyśpieszenia cyfrowej rewolucji w wielu dziedzinach życia. Potwierdza to również raport Nokii, który wskazuje, że przez COVID_19 wpływ sieci 5G w średnio i długoterminowych perspektywach będzie jeszcze większe. Szczególnie w dziedzinach przemysłu, którym do tej pory nie po drodze było z cyfryzacją.

Z raportu wynika, że firmy, które były na zaawansowanym etapie wdrożenia sieci 5G zanotowało 10% wzrost wydajności netto po wybuchu pandemii. Takie firmy potrafiły utrzymać, a nawet poprawić relacje z klientami.

Czytaj też: Xiaomi naładuje smartfon w 19 minut. Bezprzewodowo

Sieć 5G przyszłością wielu firm, ale często dopiero raczkuje

W ciągu najbliższych pięciu lat 72% dużych firm będzie inwestować w sieć piątej generacji. W ciągu trzech przedsiębiorstwa będą starały się przyśpieszyć proces cyfrowej transformacji. Z kolei 1/3 firm obawia się, że przez brak inwestycji w sieć 5G zostaną wyprzedzone przez rynkową konkurencję.

Czytaj też: Masz pomysł na wykorzystanie 5G? Zgłoś się do Plusa

W 8 dużych gospodarkach światowych – Australii, Niemiec, Finlandii, Japonii, Arabii Saudyjskiej, Korei Południowej, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych 50% firm realizuje wdrożenie sieci 5G, ale pełną dojrzałość osiągnęło zaledwie 7%.

Czytaj też: Huawei Hiszpanii nie straszny. Firma dołącza do budowy sieci 5G

Nadal dużo firm nie widzi przyszłości w sieci 5G

Choć 86% firm przyznaje, że ma strategię wdrożenia sieci 5G, to z drugiej strony wiele z nich w ogóle nie planuje inwestycji. W ciągu najbliższych 5 lat aż 29% przedsiębiorstw nie planuje wydatków na sieć 5G.

A w sieci 5G są pieniądze. Badania Nokii pokazują, że do 2030 roku PBK światowej gospodarki może dzięki niej wzrosnąć o 8 bilionów dolarów.

Czytaj też: Czas mija a Polacy dalej wierzą, że 5G wywołuje Koronawirusa