WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Poznaliśmy skuteczność szczepionki CanSino. To kolejny chiński kandydat

Poznaliśmy skuteczność szczepionki CanSino. To kolejny chiński kandydat

Produkt stworzony przez chińską firmę CanSino Biologics zapobiega objawowym przypadkom COVID-19 w 65,7%. Jego skuteczność jest więc porównywalna z wynikami szczepionki od AstraZeneca.

Jeśli chodzi o inne chińskie środki, to CanSino wypada pod tym względem przeciętnie. Jest znacznie skuteczniejsza od szczepionki Sinovac (50,38%), lecz mniej efektywna od Sinopharm (78%). Pocieszający jest jednak fakt, iż najnowsza szczepionka ukończyła III fazę badań klinicznych, dzięki czemu wkrótce może trafić do powszechnego użytku.

Czytaj też: Czy Tanzania naprawdę jest wolna od koronawirusa?
Czytaj też: Czy szczepionki na COVID-19 są bezpieczne?
Czytaj też: Brytyjski szczep koronawirusa jednak bardziej zabójczy? Nowe dane zaskakują

Jedną z największych zalet szczepionki CanSino jest możliwość jej podawania w wymiarze jednej dawki. Dotychczas zaakceptowane środki wymagają bowiem dwóch zastrzyków, a na horyzoncie pojawiła się też jednodawkowa opcja od Johnson&Johnson, która wykazuje się wysoką skutecznością.

Skuteczność szczepionki CanSino jest porównywalna do środka od AstraZeneca

Chińska szczepionka może być przechowywana w chłodniach przez dwa lata, a dzięki jednodawkowemu podawaniu jej dystrybucja powinna być znacznie łatwiejsza, niż w przypadku produktów Pfizera, Moderny czy AstraZeneki. Właśnie dlatego o CanSino mówi się przede wszystkim w kontekście dystrybucji w krajach rozwijających się.

Czytaj też: 1 przypadek COVID-19 doprowadził do lockdownu 2-milionowego miasta. Jakie były efekty?
Czytaj też: WHO zaniepokojona. Chodzi o skuteczność szczepionek na koronawirusa
Czytaj też: Izraelski lek na COVID-19 daje efekty w ciągu zaledwie 5 dni

Co ciekawe, początkowo CanSino Biologics była jedną z liderek szczepionkowego „wyścigu”. Kiedy jednak sytuacja epidemiologiczna w Chinach uspokoiła się, firma musiała szukać ochotników do testowania swojego środka zagranicą. W efekcie testy szczepionki przedłużyły się.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News