WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Działanie Smart Access Memory z procesorem Intela

Działanie Smart Access Memory z procesorem Intela

Coś zarezerwowane tylko dla procesorów, kart graficznych i płyt AMD nie będzie tak wyjątkowe dla sprzętu „czerwonych”. Wykazano i potwierdzono bowiem działanie Smart Access Memory z procesorem Intela.

Smart Access Memory na Intelu

Dla przypomnienia, Smart Access Memory (SAM) ma na celu rozwiązanie problemu, w którym procesor ma dostęp tylko do ułamka pamięci VRAM GPU w jednym momencie. To powoduje opóźnienia w systemie, które SAM rozwiązuje, wykorzystując pełną przepustowość połączenia PCIe. To też nazwa własna AMD na odpowiednik w postaci BAR (Base Address Register).

Działanie Smart Access Memory, Smart Access Memory, Smart Access Memory Intel, BAR Intel

Czytaj też: Nvidia Game Ready 457.51 ze wsparciem dla RTX 3060 Ti
Czytaj też: GigaNagrywarka Netii bez kanałów TVP
Czytaj też: Aż pięć GeForce RTX 3060 Ti od Gigabyte

Ostatnio wsparcie BAR znalazło się w testowej aktualizacji BIOSu płyty głównej ASUS ROG Maximus XII Extreme z chipsetem Intel Z490. Nie czekaliśmy długo na sprawdzenie, co stanie się po połączeniu procesora Intel Core i9-10900K i karty Radeon RX 6800 XT z tą płytą.

Czytaj też: Procesor Ryzen 7 5800H wygrzebany z Geekbencha
Czytaj też: Lexar prezentuje dyski SSD NQ100
Czytaj też: Poznajcie pamięci GeIL ORION, czyli DDR4 dla Ryzen 5000

Wyniki (via ASCII) wykazały się obiecujące, a testy zrealizowano w Assassin’s Creed Valhalla, Forza Horizon 4, Red Dead Redemption 2 i Rainbow Six Siege w rozdzielczości WQHD (wykresy błędnie wskazują na FHD). Dwa zestawy danych odpowiadają wyłączonej i włączonej funkcji SAM na platformie Intela:

Wnioski? SAM będzie skuteczny nie tylko w przypadku połączenia ze sobą sprzętu AMD, choć w tym wariancie będzie sprawdzał się najlepiej.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News