Sprawdzając jego puls, lekarze usłyszeli muzykę. Co się stało?

medycyna

65-letni mężczyzna trafił do szpitala po upadku, który doprowadził do kontuzji biodra. Artykuł opisujący tę sprawę, opublikowany na łamach The New England Journal of Medicine, podaje również, że wcześniej pacjent przeszedł operację wymiany stawu biodrowego.

Kiedy poszkodowany znajdował się w szpitalu, lekarze sprawdzali jego puls za sprawą ultrasonografii dopplerowskiej. Problem w tym, że – poza biciem serca mężczyzny – usłyszeli również coś bardziej zaskakującego – muzykę.

Czytaj też: 26-latek połknął baterię. Lekarze rozpoznali atak serca
Czytaj też: SI pomoże lekarzom. Ma też nową, unikalną umiejętność

Sytuacja stała się nawet bardziej komiczna, kiedy udało się rozpoznać wykonawców i tytuł piosenki. Okazało się bowiem, że za kawałek pt. Gracias Por Tu Amor odpowiada zespół Banda el Recodo. Dźwięk udawało się namierzyć tylko w momencie, kiedy detektor tętna znajdował się w pobliżu nóg 65-latka.

Lekarze zdziwili się, gdy – zamiast pulsu pacjenta – usłyszeli muzykę

Kiedy jednak personel szpitala przykładał urządzenia w innych miejscach, muzyka znikała. Jedno z możliwych wyjaśnień zakłada, że przyrząd mógł przejąć sygnał radiowy, który był odbierany przez protezę biodrową wszczepioną pacjentowi.

Czytaj też: 10 innowacji, które odmienią medycynę
Czytaj też: Sztuczna inteligencja w medycynie
Czytaj też: Klocki LEGO w służbie medycyny. Do czego mogą posłużyć lekarzom?

Według innej teorii sygnał był pierwotnie odbierany przez inny obiekt, np. łóżko pacjenta. Nie udało się wyjaśnić, co dokładnie stało za nietypowym zjawiskiem.