Reklama
aplikuj.pl

Stonehenge wcale nie powstało tam, gdzie się obecnie znajduje

Archeolodzy uważają, że rozwiązali zagadkę dot. pochodzenia prehistorycznej struktury, zwanej Stonehenge. Odkryli bowiem pozostałości kamiennego kręgu na terenie dzisiejszej Walii.

Charakterystyczny kamienny krąg jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i tajemniczych zabytków Wielkiej Brytanii. I choć poznawaniem genezy tego miejsca zajmują się naukowcy z całego świata, to nadal nie wiadomo, po co dokładnie zbudowano tę megalityczną strukturę.

Czytaj też: Skąd archeolodzy wiedzą, gdzie prowadzić wykopaliska?
Czytaj też: Stonehenge mogło zostać zbudowane przy użyciu smalcu
Czytaj też: Najstarsza bitwa Europy? Archeolodzy mają nową teorię

W 2015 roku badacze ustalili, że niektóre z kamieni pochodzą z kamieniołomu w Preseli Hills na zachodnim wybrzeżu Walii. Obszar ten jest oddalony o ok. 250 kilometrów. Teraz jednak mogło dojść do prawdziwego przełomu, a to za sprawą badań prowadzonych przez naukowców z University College London.

Pochodzenie Stonehenge stanowi jedną z największych zagadek archeologii

Ich zdaniem, niektóre z kamieni pierwotnie tworzyły jeszcze starszą strukturę, rozciągającą się na terenie Walii. Znaleźli na to dowody, które pozwalają łączyć walijski i angielski zabytek. Ten pierwszy ma średnicę wynoszącą 110 metrów – identyczną, jak rów, który otacza Stonehenge. Co więcej, oba kręgi są ustawione względem wschodzącego Słońca w czasie przesilenia letniego.

Czytaj też: „Hiszpańskie Stonehenge” po raz pierwszy od 50 lat pojawiło się nad wodą
Czytaj też: 7 największych zagadek archeologii
Czytaj też: Wiemy, skąd wydobywano skały użyte do budowy słynnego Stonehenge

Wreszcie, co najmniej jeden kamień znajdujący się w Stonehenge pasuje do otworu z Walii. Prof. Parker Pearson sugeruje, że kamienie mogły zostać przeniesione, gdy ludzie mieszkający w Walii migrowali, zabierając ze sobą swoje pomniki, by wznieść je w nowo zamieszkałych obszarach. Taką teorię potwierdza fakt, iż na miejscu znaleziono szczątki osób wywodzących się z południowej Walii.