WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Szczątki zestrzelonego przez Indie satelity stanowią ogromne niebezpieczeństwo

Według przedstawiciela NASA niedawny polegający na zestrzeleniu satelity spowodował powstanie 60 kawałków wystarczająco dużych, aby je śledzić. 24 z nich wznoszą się wyżej niż orbita Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Bridenstine użył ostrych słów do wypowiedzenia się w tej kwestii, mówiąc, że spowodowanie tego rodzaju ryzyka dla ludzi w kosmosie są nie do przyjęcia. 

Pracownika NASA stwierdził, że jesteśmy odpowiedzialni za komercjalizację niskiej orbity Ziemi. Naszym zadaniem jest umożliwienie prowadzenia większej ilości działań w przestrzeni kosmicznej, niż kiedykolwiek widzieliśmy w celu poprawy kondycji człowieka. Zarówno jeśli chodzi o farmaceutyki, drukowanie narządów ludzkich w 3D, aby ratować życie na Ziemi lub rozwijać możliwości produkcyjne w przestrzeni kosmicznej.

Czytaj też: Satelity SmartSat mogą zostać przeprogramowane na orbicie

NASA zidentyfikowała 400 kawałków powstałych podczas zdarzenia, w tym 60 o średnicy większej niż 10 centymetrów. 24 przemieszczają się na wysokości orbity stacji kosmicznej. Od zeszłego tygodnia NASA, wraz z CSOC w Vandenberg, oszacowała, że ​​ryzyko uderzenia w ISS niewielkich szczątków wzrosło o 44% w ciągu 10 dni.

Dobrą wiadomość stanowi fakt, że są one wystarczająco nisko na orbicie Ziemi i z czasem szczątki po prostu znikną. Bridenstine zwrócił również uwagę na konieczność efektywnego zarządzania ruchem w przestrzeni kosmicznej, tak, aby mogła ona być używana przez wszystkich na świecie.

[Źródło: livescience.com]

Czytaj też: Zdjęcia satelitarne pokazują ogrom zniszczeń wywołanych przez cyklon Idai