WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Wkrótce obejrzymy pojedynki myśliwców sterowanych sztuczną inteligencją

Wkrótce obejrzymy pojedynki myśliwców sterowanych sztuczną inteligencją

Słyszeliście kiedyś o AlphaDogfight Trail? Amerykańska Agencja Departamentu Obrony zorganizuje trwającą od 18 do 20 sierpnia ostatnią już próbę tego programu.

Ze względu na pandemię koronawirusa DARPA nie będzie już organizować wydarzenia w realnym świecie. To z oczywistych względów odbędzie się wirtualnie, a zarówno uczestnicy, jak i widzowie będą mogli oglądać online, jak algorytmy sztucznej inteligencji sterują symulowanymi myśliwcami F-16 w walce powietrznej (via Engadget).

Pod koniec trzydniowego wydarzenia widzowie będą nawet mogli zobaczyć, jak najlepiej rozwinięty system sztucznej inteligencji poradzi sobie w walce z doświadczonym pilotem myśliwca. Oczywiście wszystko będzie rozgrywać się wirtualnie, a sam pilot siądzie za ster swojego myśliwca zupełnie jak w grze komputerowej.

Agencja Departamentu Obrony rozpoczęła AlphaDogfight Trials, aby rozszerzyć swoją bazę programistów SI w ramach programu Air Combat Evolution (ACE). Celem ACE jest automatyzacja walki powietrznej i budowanie zaufania pilotów do sztucznej inteligencji, aby w przyszłości mogli walczyć ramię w ramię.

Czytaj też: Ten silnik sprawi, że samolot prezydenta USA będzie naddźwiękowy

Każdy system SI zarządzający myśliwcem będzie walczył z siedmioma innymi, przygotowanymi przez zupełnie odmienne zespoły. Eliminacja tych modeli będzie przebiegać przez trzy dni, a ostatniego, czwartego, najlepszy system zmierzy się z człowiekiem.

Wspomniane zespoły, to Aurora Flight Sciences, EpiSys Science, Georgia Tech Research Institute, Heron Systems, Lockheed Martin, Perspecta Labs, PhysicsAI i SoarTech.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News