Reklama
aplikuj.pl

Technologiczna nowinka AMD szerzej dostępna u konkurencji

AMD vs Intel, SMT Intela, wsparcie SMT AMD,

Razem z premierą nowych procesorów Ryzen 5000 AMD ujawniła nowinkę w postaci Smart Access Memory. To jednak tylko alternatywa firmy dla znanego mechanizmu, z którego konkurencja skorzysta znacznie szerzej.

Resizable BAR u Intela

AMD w rzeczywistości zapoczątkowało pomysł na wykorzystanie funkcji opracowanej przez agencję PCI-SIG o nazwie Resizable Base-Adress Register. Ta pozwala procesorowi uzyskać szerszy dostęp do pamięci graficznej za sprawą magistral PCIe, co zwiększa wydajność systemu.

Czytaj też: Test myszki Mountain Makalu 67 White. Pierwszy raz sensora PAW3370
Czytaj też: Dostępność kart RTX 3000 pod lupą. Niemiecki sklep udostępnił szczegóły
Czytaj też: Allegro specjalnie oznaczy oferty z dostawą przed świętami

Smart Access Memory od AMD, to nazwa własna firmy na tę technologię, która działa tylko po połączeniu ze sobą procesora Ryzen 5000, karty RX 6000 oraz płyty głównej z serii 500. Problem w tym, że konkurencja odpowiedziała szybko i wygląda na to, że z jej rozwiązań skorzysta znacznie więcej osób.

Czytaj też: Boisz się promieniowania? Oto klatka Faradaya dla routerów
Czytaj też: PowerColor RX 6800 FIGHTER to kolejna niereferencyjna konstrukcja
Czytaj też: Krux HydroPump ARGB 240 to pierwsze AiO w ofercie producenta

Okazało się, że SAM wspierają tylko procesory Ryzen 5000 za sprawą wbudowanej funkcji full-rate _pdep_u32/64, podczas gdy Intel dorzucał jej wsparcie od 4. generacji procesorów, czyli od ponad 6 lat. To sprawia, że z nowej funkcji, które działa z wykorzystaniem platform Intela, skorzysta znacznie więcej osób, jako że odpowiednie aktualizacje zmierzają do serii chipsetów 400 Intela.