WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Teleskop Keplera może już więcej nie zadziałać

Teleskop Keplera rozpoczął swoją misję w 2009 roku. Przez ten czas znalazł on tysiące planet poza naszym Układem Słonecznym. Dzięki temu dostaliśmy lepszy wgląd na to, co się dzieje w kosmosie.

Według najnowszych doniesień, 19 października, podczas planowanego kontaktu, okazało się, że teleskop przeszedł w stan uśpienia. Najprawdopodobniej skończyło mu się właśnie paliwo i więcej o Keplerze nie usłyszymy. Zespół naukowców NASA oczywiście bada przyczynę i sprawdza, czy można jakieś inne kroki podjąć, ale na zbyt wiele nie ma co liczyć. Już w tym miesiącu Agencja wprowadziła teleskop w stan uśpienia, ze względu na braki w paliwie. Teraz stało się to automatycznie, więc nadzieje na cokolwiek więcej są marne.

Kepler i tak zrobił więcej niż powinien. Jego misja miała potrwać 4 lata a jak sami widzicie znacznie się przeciagnęła. Podczas oryginalnej misji teleskop znalazł 2327 planet, a podczas przedłużonej misji nazwanej K2 znalazł on dodatkowe 325. Dodatkowe 2244 i 493 planety czekają na potwierdzenie.

Czytaj też: Teleskop ESO dostarczył nowe zdjęcia galaktyki NGC 2467

Źródło: https://www.popularmechanics.com