WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Ten symulator pozwala modelować odległe planety na przestrzeni lat

Astrobiolog Rory Barnes stworzył oprogramowanie, które symuluje wiele aspektów ewolucji planet na przestrzeni miliardów lat. Celem przedsięwzięcia było poszukiwanie i badanie potencjalnie zamieszkałych obiektów. 

Niedawno opracowany system potrafi:

  • symulować nowo odkryte egzoplanety, aby ocenić ich potencjał do posiadania wody w stanie ciekłym, która jest kluczem do życia na Ziemi i wskazuje, że planeta jest realnym celem w poszukiwaniu życia poza Ziemią
  • modelować różnorodne układy planetarne i gwiezdne niezależnie od obecności potencjalnego życia, aby poznać ich właściwości i historię
  • zapewniać przejrzyste i otwarte badania, która przyczyniają się do poszukiwania życia we Wszechświecie

Pierwsza wersja modelu zawiera moduły wewnętrznej i magnetycznej ewolucji planet skalistych, klimatu, utraty atmosferycznej, sił pływowych, ewolucji orbit, rotacji, ewolucji gwiazd, planet krążących wokół gwiazd podwójnych oraz zaburzeń grawitacyjnych wywołanych przez przechodzące gwiazdy.

Czytaj też: Nowa technika może ułatwić wykrywanie życia pozaziemskiego

Dużą zaletą VPLanet jest jego rzekoma łatwość rozbudowywania. Oprogramowanie może być również wykorzystywane jako uzupełnienie bardziej wyrafinowanych narzędzi, takich jak algorytmy uczenia maszynowego. I chociaż poszukiwanie planet potencjalnie nadających się do zamieszkania ma kluczowe znaczenie, VPLanet może być wykorzystywany do bardziej ogólnych zapytań o systemy planetarne.

[Źródło: phys.org; grafika: NASA]

Czytaj też: Organizmy pozaziemskie mogą myśleć nie jak ludzie