WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Test chłodzenia Arctic Freezer 34

Po całkiem udanej premierze Arctic Freezer 34 eSports Duo, czas na kolejny model posiadający nowy wentylator. Jest nim Freezer 34, który został wyposażony w śmigło z serii P. Czy okaże się on dużo wydajniejszy od poprzedniego modelu Freezer 33?

Wygląd

Cooler zapakowany został w niebieski karton. Wraz z nim znajdziemy kartkę z linkiem do instrukcji, zestaw montażowy, dwa klipsy czy tubkę pasty MX-4. Klipsy pozwalają na montaż drugiego wentylatora, który jest opcjonalny. Ilość pasty pozwala tylko na jeden montaż, ale jest to bardzo dobry model. Sam montaż jest naprawdę banalny – każdy da sobie z nim radę. Gwarancja wynosi aż 6 lat.

Chłodzenie wygląda przeciętnie. Na górnym finie jest logo, a końcówki ciepłowodów nie mają czapeczek i są różne. Arctic Freezer 34 wygląda więc jak typowe chłodzenie procesora. Jego dokładne wymiary z wentylatorem to 157 mm (wysokość) x 124 mm (szerokość) x 86 mm (długość). Arctic Freezer 34 posiada 54 aluminiowe finy o grubości 0,4 mm. Został on także wyposażony w cztery 6 mm ciepłowody, które bezpośrednio stykają się z procesorem. Jakość wykonania jest dobra.

Dołączony wentylator to 120 mm model z serii P. Jego maksymalna prędkość wynosi 1800 RPM a głośność 0,3 Sone. Wentylator posiada system PWM oraz dodatkowe złącze żeńskie 4 pin a podpięcie ewentualnego wentylatora. Test wersji 140 mm możecie przeczytać pod tym linkiem.

Platforma testowa

 

Testy i podsumowanie

Arctic Freezer 34 wypada rzeczywiście lepiej od wersji 33. Zmiana wentylatora był dobrą decyzją i tym samym mamy do czynienia z jeszcze wydajniejszym chłodzeniem. Wyniki są dobre – cooler nie jest demonem wydajności, ale jak na taką konstrukcję to wypada on bardzo dobrze. Dodatkowo Arctic Freezer 34 jest cichą konstrukcją. Na 800 RPM i 1200 RPM praktycznie go nie usłyszycie, dopiero na maksymalnych obrotach możecie coś usłyszeć.

Arctic Freezer 34 powinien kosztować około 130-140 zł i tym samym powinien zastąpić serię Freezer 33. Uważam, że w tej cenie jest to najlepszy wybór na rynku. Chłodzenie ma dobrą wydajność połączoną z cichą pracą. Ciężko coś takiego znaleźć u konkurencji. Poza tym chłodzenie ma dosyć małe wymiary, przez co zmieści się w praktycznie każdej obudowie oraz posiada bardzo długą gwarancję. Jeśli pojawi się ono w polskich sklepach we wspomnianej cenie to powinno być hitem sprzedażowym. Zdecydowanie za taką kwotę niczego ciekawsze nie znajdziecie.