WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Test chłodzenia Cooler Master A50

Test chłodzenia Cooler Master A50

Kolejne małe chłodzenie od Cooler Mastera to model A50. Jest ono jednak trochę większe od wcześniej testowanego A52. Czy przełoży się to na wydajność?

Cooler Master A50 zapakowany został w mały karton. W środku znajduje się tylko mała instrukcja i to wszystko. Montaż odbywa się poprzez koszyk dołączany do każdej płyty głównej. Chłodzenie jest kompatybilne tylko z płytami AMD.

Chłodzenie ma wymiary 107,5 mm x 95 mm x 705 mm. Jest więc ono trochę większe od poprzednika. Fabrycznie Cooler Master A50 ma nałożoną pastę termoprzewodzącą. Radiator jest w pewnym miejscu wycięty – zapewnia to kompatybilność z radiatorami płyty głównej. Zastosowany wentylator to dokładnie ten sam model, który był widoczny w modelu A52 – nie ma żadnych różnic. Gwarancja także wynosi 2 lata.

Platforma testowa
Procesor
AMD Ryzen 5 3600X
Pasta
Noctua NT-H1
Płyta główna
ASRock X570 Creator
Pamięć RAM
Kingston Predator 2x 8 GB 3000 MHz
SSD
Crucial BX100 128 GB
Grafika
Gigabyte GeForce RTX 2080 SUPER Gaming OC 8G
Zasilacz
Be quiet! Dark Power Pro 11 750W
Obudowa
be quiet! Dark Base Pro 900 Black Rev.2
Monitor
Acer Predator XB271HU Abmiprz

Testy

W testach temperatury wykorzystałem moduł termowizyjny smartfonu CAT S61. Procesor nie był podkręcany – działał na domyślnych ustawieniach.

Testy ponownie nie zajęły dużo czasu. Na maksymalnych obrotach procesor ustawiał się na ok. 4,0 GHz. Temperatura wynosiła maksymalnie 92°C. Jest więc lepiej niż w przypadku poprzednika, ale dalej gorąco. Jest także głośno – Cooler Master A50 pracuje wtedy z głośnością 47,5 dBA.

Podsumowanie

Cooler Master A50 nie jest zbytnio dostępny w sprzedaży. Jego cena może wynosić ok. 50 zł, jeśli już pojawi się on w sklepach. Chłodzenia nie ma co parować z procesorami średniej klasy. Sprawdzi się ono jako zastępstwo dla boxowych rozwiązań obecnych w tańszych procesorach. Cooler Master A50 radzi sobie lepiej od wersji A52, więc jeśli macie te dwa do wyboru i macie miejsce na większe chłodzenie, to bierzcie testowany produkt. Uważam jednak, że i tak warto dopłacić 30 zł do lepszych konstrukcji, które zapewnią choćby ciche działanie.

Zdjęcia wykonano za pomocą smartfona Oppo Reno.