WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Test laptopa ASUS ZenBook 14 UX434F

ASUS ZenBook 14 UX434F to kontynuacja bardzo dobrej serii od Asusa. Laptop na papierze prezentuje się świetnie, ale czy tak samo wypadnie on w testach?

Laptop zapakowany został w szary karton. Wraz z nim otrzymujemy etui, 65 W zasilacz, instrukcję oraz przejściówkę USB->Ethernet. Miłym dodatkiem jest etui. Dzięki niemu bezpiecznie przeniesiemy sprzęt nawet w plecaku. Przejściówka przyda się, jeśli chcecie podłączyć internet przez kabel RJ-45.

Wygląd ASUS ZenBook 14 UX434F

ASUS ZenBook 14 UX434F wygląda genialnie. Niebieski kolor (royal blue) w połączeniu ze złotą wstawką to świetne połączenie. Małą wadą jest średnia odporność obudowy na odciski palców. Nie ma za to zbędnego podświetlenia LED czy niepotrzebnych dodatków. ASUS ZenBook 14 UX434F zdecydowanie może się podobać.

Dokładne wymiary laptopa to 319 x 199 x 16,9 mm a waży on tylko 1,26 kg. Jest to więc bardzo mała (laptop przypomina kartkę A4) i lekka konstrukcja, którą bardzo łatwo będzie Wam przenosić. Spokojnie zmieścicie ją do plecaka czy wyciągniecie w praktycznie każdych okolicznościach.

Warto też wspomnieć, że laptop spełnia wymagania certyfikatu MIL-STD-810G. Oznacza to, że jest on dosyć wytrzymały i na pewno przypadkowo go nie zepsujecie. Jest to świetna wiadomość dla osób, które lubią podróżować.

Ekran ASUS ZenBook 14 UX434F

Ekran IPS ma rozmiar 14 cali. Pracuje on z rozdzielczością 1920 x 1080 px i częstotliwością 60 Hz. Producent deklaruje pokrycie 72% kolorów NTSC, 100% sRGB oraz katy widzenia równe 178°. W sprzedaży powinna być też wersja z dotykowym wyświetlaczem. Ramki są bardzo cienkie (2,9 mm) i kompletnie nie przeszkadzają w korzystaniu z ZenBooka – ekran zajmuje 92% obudowy. Za to odchylenie mogłoby być trochę większe niż 145° – czasami przy oglądaniu filmów np. w łóżku brakuje możliwości mocniejszego odchylenia ekranu. Odchylając ASUS ZenBook 14 UX434F podnosi się też położenie klawiatury, co pozytywnie wpływa na korzystanie z laptopa.

Złącza ASUS ZenBook 14 UX434F

Z lewej strony mamy do dyspozycji złącze zasilające (szkoda, że nie jest to USB-C), HDMI, USB 3.1 Gen2 i USB-C 3.1 Gen 2. Z prawej strony jest czytnik kart microSD, złącze USB 2.0 oraz wejście audio. Szkoda, że wejście z prawej strony nie jest także USB 3.1 Gen2. Brakuje mi też jeszcze choćby jednego złącza USB. Pamiętajcie, że w zestawie macie przejściówkę USB na Ethernet. Gdy podłączycie myszkę i przejściówkę to w zasadzie pozostaje Wam wolne złącze USB-C. Rozwiązaniem tego problemu jest zakupienie odpowiedniego hubu. Także niestety, ASUS ZenBook 14 UX434F nie oferuje wyjścia Thunderbolt. Plusem jest za to czytnik kart oraz pełnoprawne wyjście HDMI.

Klawiatura i gładzik ASUS ZenBook 14 UX434F

Klawiatura bardzo przypadła mi do gustu. Klawisze mają wysokość 1,4 mm a odległości pomiędzy nimi są wystarczające, aby nie mylić się podczas pisania. Trzeba przyzwyczaić się, że przycisk włączający jest w prawym gónym rogu a poza tym, nie mam żadnych uwag do klawiatury. Muszę też wspomnieć o wielu klawiszach funkcyjnych, które ułatwiają szybką zmianę pewnych ustawień ASUS ZenBook 14 UX434F. Klawiatura ma także trzy stopnie podświetlenia, które bardzo łatwo można zmienić. Uważam jednak, że maksymalne podświetlenie mogłoby być delikatnie mocniejsze.

Gładzik to całkowicie inna kwestia. Jest to ScreenPad 2.0, który pełni także rolę 5,65 calowego wyświetlacza. Możecie na nim otworzyć praktycznie każdy program, w tym przeglądarkę. Steruje się nim dotykowo – praktycznie tak samo jak smartfonem. Ogólnie korzystanie z niego przypominało mi sytuację, w której mam otwartego laptopa i jednocześnie sprawdzam coś na telefonie. Okna można bez problemów przerzucać pomiędzy ekranem a touchpadem. Ma on również swoje dedykowane aplikacje, które możecie pobrać w App Switcher. Jest to bardzo użyteczne rozwiązanie, do którego trzeba się jednak przyzwyczaić. Początkowo uciekała mi myszka, czy miałem problemy z ogarnięciem okien. Jednakże z czasem, po przyzwyczajeniu się, zacząłem doceniać możliwości takiego rozwiązania.

Spodziewałem się przy tym, że korzystanie ze ScreenPad 2.0 jako z gładzika będzie słabe. Okazało się jednak, że jest to dalej wygodne rozwiązanie. Palec porusza się płynnie, nie przycina się i korzystanie z touchpada jest bardzo wygodne. Jest też on bardzo duży, co dodatkowo ułatwia nawigację. Asus świetnie rozwiązał tę kwestię i genialnie wykorzystał dodatkową przestrzeń.

Bateria, kamera i głośniki ASUS ZenBook 14 UX434F

Bateria ma pojemność 50 Wh. Producent nie mówi wprost o czasie działania po jednym naładowaniu. Wspomina tylko, że nawet podczas długich podróżach nie powinna wystąpić konieczność podłączenia ASUS ZenBook 14 UX434F do prądu. Jedynie w dodatkowych informacjach znalazłem, że przy włączonej funkcji ScreenPad 2.0 laptop wytrzymał 10,1 godziny. Kamera ma funkcję IR, którą można wykorzystać do korzystania z Windows Hello. Niestety nic więcej Asus o niej nie mówi.

ASUS ZenBook 14 UX434F ma 1 W głośniki stereo produkcji Harman Kardon. Nie zabrakło technologii SonicMaster, która pozytywnie wpływa na jakość dźwięku. Maksymalna głośność jest oczywiście dosyć słaba – wystarczy do obejrzenia filmu z druga połówką, ale nic więcej. Jakość dźwięku wypada dobrze jak na tego typu konstrukcję. Zdecydowanie brakuje basu, górne dźwięki są lekko spłaszczone, ale do puszczania filmów spokojnie wystarczą. Dźwięk jest czysty i powinien spokojnie wystarczyć do podstawowych zastosowań.

Spis treści:
PRZEJDŹ DO 2 STRONY: Parametry techniczne
Pokaż cały spis treści
PRZEJDŹ DO 2 STRONY: Parametry techniczne