WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Test płyty głównej Biostar X570GT

Tania płyta główna X570 do niedawna była nieosiągalna. Ostatnio jednak pojawiło się kilku producentów, którzy wprowadzili coś takiego do oferty. Wśród nich warto zwrócić uwagę na Biostar X570GT. Czy płyta okaże się warta polecenia?

Biostar X570GT – zawartość zestawu i wyposażenie

Płytę otrzymujemy w zestawie z instrukcją, płytą ze sterownikami, zaślepką PCI oraz dwoma kablami SATA. Dodatki są więc bardzo podsatwowe – nie ma niczego zaskakującego.

Biostar X570GT wygląda przeciętnie. Płyta nie ma podświetlenia, a kolorystyka jest typowa dla tańszych płyt. W obudowie z oknem z pewnością nie będzie ona przykuwała oka. Płyta jest w formacie micro ATX. Jej wymiary to 243 mm x 235 mm. Oferuje ona 7-fazową sekcję zasilania, która niestety nie ma żadnych radiatorów. Procesor zasilany jest z jednego złącza 8 pin.

Testowany produkt ma cztery złącza na pamięci RAM – ich maksymalna prędkość wynosi 4000+ MHz. Biostar X570GT ma także jedno wzmacniane złącze PCI-E 4.0 x 16. Pod nim są dwa złącza PCI-E 3.0 x1. Szkoda, że zamiast jednego z nich nie ma dodatkowego PCI-E x16 – byłoby użyteczniejsze.

Płyta na cztery złącza SATA 3 umieszczone na spodzie płyty. Są one tradycyjne, nie kątowe, co może dziwnie wyglądać w obudowie. Oprócz tego jest jeszcze jedno złącze M.2 PCI-E Gen4 x4. Zmieścicie tam dyski 2242/ 2260/ 2280. Złącze nie ma radiatora i mieści się ono pod kartą graficzną.

Zastosowana karta sieciowa to RTL8111H 10/ 100/ 1000 Mb/s. Producent mówi o zabezpieczeniu przed przepięciami. Karta muzyczna to również słaby model ALC887 – będzie różnica w stosunku do droższych płyt głównych.

Podstawowe złącza

Na płycie głównej nie liczcie też na wiele złączy. Do wentylatorów macie trzy złącza – jedno CPU i dwa System Fan, ale jedno z tych ostatnich jest zajęte przez wentylator chłodzący chipset. Podłączając do płyty AiO praktycznie zająłem wszystko co się dało, a i tak musiałem użyć przejściówki. Jest to naprawdę spora wada Biostar X570GT. Na płycie znajdziecie też dwa złącza USB 2.0, jedno USB 3.1 Gen1, jedno RGB 12 V i jedno ARGB 5 V. Dobrze, że producent nie zapomniał o złączu ARGB. Jednakże sami widzicie, że zbyt dużych możliwości nie ma.

Na tylnym panelu są dwa złącza USB 2.0, jedno PS/2, jedno HDMI, jedno D-SUB, jedno RJ-45, cztery USB 3.1 Gen1 i trzy audio. Moim zdaniem złącze D-Sub mogłoby zostać zastąpione przez choćby DVI. Zszokował mnie także brak złącza USB 3.1 Gen2 – myślałem, że chociaż jedno jest już standardem. Oszczędności widać więc praktycznie wszędzie.

Spis treści:
PRZEJDŹ DO 2 STRONY: BIOS
Pokaż cały spis treści
PRZEJDŹ DO 2 STRONY: BIOS