Względem obecnego wyposażenia dostępnego w armiach na całym świecie, ubiór żołnierzy I Wojny Światowej jest nieco rozczarowujący pod kątem samej ochrony.
Ubiór żołnierzy I Wojny Światowej
Mundury żołnierzy dawnych wojen mają „to coś”, po czym od razu możemy rozpoznać poszczególne dekady. Zamiast chronić przed wrogiem, te mundury bardziej skupiały się na ochronie użytkownika przed pogodą, bo była to względnie prosta odzież w porównaniu do dzisiejszych standardów, której produkcją zajmowała się często ochotnicza ludność cywilna, szyjąc z wełny i bawełny.
Czytaj też: Dlaczego studenci demontują bombowiec B-1 i helikopter Black Hawk?
Czytaj też: Odtajniono zdjęcia samolotu ze Strefy 51. To A-12 Oxcart
Czytaj też: Najciekawsze newsy tygodnia – militaria [07.02.2021]
Powyżej możecie obejrzeć, jak wyglądał ubiór żołnierza armii brytyjskiej z pułku Artists Rifles, który na materiale ubiera się na typowy dzień służby wojskowej. Kalesony i bielizna żołnierza są wykonane z bawełny, a spodnie, skarpetki, rękawiczki, tunika i czapka z wełny w kolorze khaki.
Mundur pokazany na wideo jest prosty i zaprojektowany tak, aby był łatwy w produkcji. Dziś z kolei tego typu mundur jest przeżytkiem, jako że obecnie do gry wchodzą rozwiązania i tekstylia, które zapewniają znacznie lżejszy, cieplejszy, wygodniejszy, a przede wszystkim zorientowany bardziej na ochronę żołnierza sprzęt.
Czytaj też: Marynarka USA może docenić lżejsze lotniskowce
Czytaj też: Nowa rosyjska zbroja dla żołnierzy w ogniu krytyki
Czytaj też: Nowy helikopter dla Marynarki USA poszukiwany
Dziś mieszanka wełny i bawełny zapewnia ciepło, gore-tex gwarantuje wodoodporności, a Kevlar w kuloodpornych hełmach i kamizelkach bezpieczeństwo przed pociskami małego kalibru.