Grupa studentów z Rochester Institute of Technology znalazła ukryty tekst umieszczony w XV-wiecznym rękopisie. Użyli w tym celu własnoręcznie opracowanego systemu obrazowania w świetle UV.
Produkcja pergaminu przed setkami lat nie była tanim przedsięwzięciem, dlatego czasami zdarzało się, że strony były wymazywane i używane ponownie. Tak usunięte zapiski są niewidoczne gołym okiem, ale zastosowanie odpowiedniego oświetlenia umożliwia wyszczególnienie chemicznej sygnatury początkowego tekstu.
Czytaj też: Prehistoryczny szkielet z Niemiec dostarcza informacji o naszych przodkach
Czytaj też: Jakie było największe imperium w historii?
Czytaj też: Równość płci w prehistorii? Ta kobieta była tego przykładem
Studenci wykorzystali pergamin pochodzący z kolekcji należącej do ich uniwersytetu, a w kolejce czeka co najmniej kolejnych 29 stron, które również mogą być tzw. palimpsestami.
Ukryta wiadomość w manuskrypcie najprawdopodobniej była efektem „oszczędzania” pergaminu
Co ciekawe, zbiór należał pierwotnie do językoznawcy, jakim był Otto Ege. Zbierał on zapisy ze średniowiecznych rękopisów, które były uszkodzone lub niekompletne i sprzedawał je do bibliotek bądź kolekcji w całej Ameryce Północnej.
Czytaj też: Tak wygląda mechaniczny lew zaprojektowany przez Leonarda da Vinci
Czytaj też: Leonardo da Vinci zachował w swoich dziełach świat mikroorganizmów
Czytaj też: Po 500 latach rozwiązano zagadkę zapoczątkowaną przez Leonarda da Vinci
Kurator Steven Galbraith powiedział, że odkrycie jest ekscytujące, ponieważ podobne pergaminy były analizowane przez najlepszych naukowców. Nigdy jednak nie poddano ich obrazowaniu w świetle UV. Studenci odkryli więc co najmniej dwa teksty, które do tej pory skutecznie ukrywały się przed oczami ekspertów.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News