WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

W Anglii odkryto skamieniałe szczątki „Cthulhu”

Paleontolodzy opisali nowy gatunek wymarłej strzykwy, która posiadała cały szereg macek. W związku z tym zwierzę otrzymało naukową nazwę Sollasina cthulhu, na cześć mitycznej morskiej istoty wprost z twórczości Lovecrafta. 

Skamieniałe stworzenie pochodzi sprzed około 430 milionów lat i posiada 45 macek, rozgałęziających się od środka ciała pokrytego sztywnymi płytami. Odkrywcy sądzą, że te macki pomagały Sollasinie czołgać się po dnie morza, a także przekazywać jedzenie do ust. I choć wygląda dość przerażająco, cała istota mierzy zaledwie 3 centymetry.

Czytaj też: Skamieniałe zęby małpy rozwiązują pewną zagadkę

Aby lepiej poznać wnętrze zwierzęcia, naukowcy odtworzyli je w 3D jako „wirtualną skamielinę”. Najpierw zdejmowali warstwę po warstwie, wykonując zdjęcia na każdym etapie. Obrazy każdego „plasterka” można było następnie złożyć razem cyfrowo, tworząc trójwymiarowy model skamieliny. W ten sposób naukowcy odkryli wewnętrzny pierścień, który wydaje się być częścią układu ambulakralnego, którego zwierzęta, takie jak strzykwy, używają do poruszania się i jedzenia. Zaskakujące było jednak to, że ten system nie był znany w przypadku tego typu organizmów.

Mimo że Sollasina wygląda jak rodzaj jeżowca, analizy dokonane przez zespół badaczy dotyczące ewolucyjnej historii podobnych stworzeń wykazały, że najbardziej spokrewnione jest ono ze strzykwami.

[Źródło: newatlas.com]

Czytaj też: Skamielina sprzed 2,1 miliarda lat może być dowodem najwcześniejszej ruchomej formy życia