Reklama
aplikuj.pl

Wilcze szczenię sprzed niemal 60 tysięcy lat nadal posiada futro

archeologia

Doskonale zmumifikowane wilcze szczenię, które spoczywało w wiecznej zmarzlinie przez przez 57 000 lat, zostało znalezione na terenie kanadyjskiego Jukonu.

Szczątki wilka szarego został odkryte przez górnika eksplorującego wieczną zmarzlinę w lipcu 2016 roku. Mężczyzna pracował na terenie złóż złota w pobliżu Dawson City.

Czytaj też: Ta mapa pokazuje skalę topnienia wiecznej zmarzliny na przestrzeni lat
Czytaj też: Topnienie wiecznej zmarzliny stanowi ogromne zagrożenie dla Arktyki
Czytaj też: Znaleziono szczątki niedźwiedzia sprzed tysięcy lat. Są naprawdę dobrze zachowane

Artykuł opublikowany na łamach Current Biology sugeruje, że jest to najbardziej kompletny okaz wilka pochodzący z epoki lodowcowej, jaki kiedykolwiek znaleziono. Zachowały się bowiem tkanki miękkie, sierść, a nawet nos szczenięcia.

Wilcze szczenię najprawdopodobniej zginęło na skutek zapadnięcia się nory

Datowanie radiowęglowe, analiza próbek DNA i pomiary stężeń izotopów wykazały, że zwierzę pochodzi sprzed ok. 57 tysięcy lat. Co więcej, zdjęcia rentgenowskie i badanie zębów wilka sugerują, jakoby szczenię zakończyło swój żywot w wieku zaledwie 7 tygodni.

Czytaj też: 12-metrowe zwierzę sprzed tysięcy lat. Co to za gatunek?
Czytaj też: Kiedy na Ziemi pojawiły się zwierzęta?
Czytaj też: Emocje zwierząt są zaskakująco podobne do ludzkich

Naukowcy przypuszczają, że do śmierci zwierzęcia doprowadziło zapadnięcie się legowiska wydrążonego w śniegu. W efekcie truchło zostało automatycznie zakonserwowane za sprawą śniegu i lodu. Nie wiadomo jednak, dlaczego w norze nie było innych osobników, wszak zazwyczaj wilki posiadają więcej niż jedno szczenię.