Wilcze szczenię sprzed niemal 60 tysięcy lat nadal posiada futro

archeologia

Doskonale zmumifikowane wilcze szczenię, które spoczywało w wiecznej zmarzlinie przez przez 57 000 lat, zostało znalezione na terenie kanadyjskiego Jukonu.

Szczątki wilka szarego został odkryte przez górnika eksplorującego wieczną zmarzlinę w lipcu 2016 roku. Mężczyzna pracował na terenie złóż złota w pobliżu Dawson City.

Czytaj też: Ta mapa pokazuje skalę topnienia wiecznej zmarzliny na przestrzeni lat
Czytaj też: Topnienie wiecznej zmarzliny stanowi ogromne zagrożenie dla Arktyki
Czytaj też: Znaleziono szczątki niedźwiedzia sprzed tysięcy lat. Są naprawdę dobrze zachowane

Wilcze szczenię sprzed niemal 60 tysięcy lat nadal posiada futro

Artykuł opublikowany na łamach Current Biology sugeruje, że jest to najbardziej kompletny okaz wilka pochodzący z epoki lodowcowej, jaki kiedykolwiek znaleziono. Zachowały się bowiem tkanki miękkie, sierść, a nawet nos szczenięcia.

Wilcze szczenię najprawdopodobniej zginęło na skutek zapadnięcia się nory

Datowanie radiowęglowe, analiza próbek DNA i pomiary stężeń izotopów wykazały, że zwierzę pochodzi sprzed ok. 57 tysięcy lat. Co więcej, zdjęcia rentgenowskie i badanie zębów wilka sugerują, jakoby szczenię zakończyło swój żywot w wieku zaledwie 7 tygodni.

Czytaj też: 12-metrowe zwierzę sprzed tysięcy lat. Co to za gatunek?
Czytaj też: Kiedy na Ziemi pojawiły się zwierzęta?
Czytaj też: Emocje zwierząt są zaskakująco podobne do ludzkich

Naukowcy przypuszczają, że do śmierci zwierzęcia doprowadziło zapadnięcie się legowiska wydrążonego w śniegu. W efekcie truchło zostało automatycznie zakonserwowane za sprawą śniegu i lodu. Nie wiadomo jednak, dlaczego w norze nie było innych osobników, wszak zazwyczaj wilki posiadają więcej niż jedno szczenię.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News