WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Test chłodzenia Xilence LiQuRizer LQ240RGB

Xilence od dawna szykowało własne chłodzenie cieczą. Wreszcie LiQuRizer LQ240RGB został zaprezentowany i możemy sprawdzić, jak sprawdza się on w praktyce.

Chłodzenie otrzymałem w pudełku charakterystycznym dla Xilence. W środku znajduje się instrukcja, zestaw montażowy, przejściówka 2x 4 pin na 1x 4 pin, przejściówka 3 pin na SATA (do pompki) oraz kontroler RGB. Ten ostatni pozwala na podłączenie do 4 urządzeń RGB 12 V. Oferuje on standardowe możliwości sterowania podświetleniem. Montaż chłodzenia jest typowy dla AiO i nie sprawia problemów.

Xilence LiQuRizer LQ240RGB – jakość wykonania

Xilence LiQuRizer LQ240RGB wygląda bardzo dobrze. Podświetlenie wentylatorów wpada w oko. Blokopompka ma podświetlane logo oraz obwódkę, co jest lekkie i nienarzucające się. Może to się podobać w szczególności w obudowach z oknem.

Radiator ma wymiary 274 mm x 120 mm x 27 mm. Jest on aluminiowy. Wychodzą z niego dwa węże o długości 400 mm. Są one wyłożone przyjemnym w dotyku materiałem. Ich połączenie z blokiem wodnym jest ruchome. Sama blokopompka ma wymiary 72 mm x 72 mm x 47,3 mm. Podstawa wykonana jest z miedzi. Pompka pracuje z prędkością 2100 RPM i głośnością 25 dBA. Z bloku wychodzą dwa kable – RGB oraz 3 pin. Jakość wykonania całości jest bardzo dobra – nie mam do czego się przyczepić.

W testach temperatury wykorzystałem moduł termowizyjny smartfonu CAT S61. Dołączone wentylatory również mają dwa kable – 4 pin i RGB. Są to 120 mm śmigła, których maksymalna prędkość wynosi 1800 RPM. Głośność wynosi wtedy 32,2 dBA a przepływ powietrza 70 CFM. Wentylatory mają 9 skrzydeł i w zasadzie są bardzo standardowymi podświetlanymi konstrukcjami.

Platforma testowa
Procesor
Intel Core-i5 9600K
Pasta
Noctua NT-H1
Płyta główna
Asus ROG Strix Z390-F Gaming
Pamięć RAM
Kingston Predator 2x 8 GB 3000 MHz
M.2
Crucial BX100 128 GB
Karta graficzna
Asus GTX 1650 ROG Strix OC
Zasilacz
Be quiet! Dark Power Pro 11 750W
Obudowa
be quiet! Dark Base Pro 900 Black Rev.2
Monitor
Acer Predator XB271HU Abmiprz

Testy Xilence LiQuRizer LQ240RGB

Xilence LiQuRizer LQ240RGB wypada dobrze w testach, choć nie są to fantastyczne wyniki. Wydajność jest trochę słabsza od konkurencji. Jedynie na maksymalnych obrotach jest bardzo dobrze – na 1200 RPM i 800 RPM jest już słabiej. Mimo to oferowana wydajność spokojnie wystarczy do poradzenia sobie z procesorem po OC. Niestety także kultura pracy mogłaby być trochę lepsza. Na maksymalnych obrotach jest odkurzacz, na 1200 RPM już trochę lepiej. Dopiero na 800 RPM możecie liczyć na ciszę. Pompki nie powinniście słyszeć podczas działania.

Podsumowanie testu Xilence LiQuRizer LQ240RGB

Xilence LiQuRizer LQ240RGB kosztuje około 330 zł. Jest to więc jedno z najtańszych AiO 240 mm na rynku. Chłodzenie z pewnością dobrze wygląda i jest całkiem nieźle wykonane. Także sam montaż nie sprawia żadnych trudności. Xilence LiQuRizer LQ240RGB na maksymalnych obrotach dorównuje wydajnością droższym konstrukcjom, ale na niższych zaczyna się od nich oddalać. Widać tutaj, że chłodzenie najlepiej sobie radzi przy wysokich obrotach. Niestety wtedy trochę kuleje kultura pracy – jest naprawdę głośno. Musicie więc znaleźć ten idealny punkt, w którym Xilence LiQuRizer LQ240RGB nie będzie zbytnio hałasował a wydajność będzie Was satysfakcjonowała. Dobrze, że chłodzenie ma niską cenę, która w sumie rekompensuje te wady. Jeśli więc szukacie taniego AiO 240 mm z RGB to możecie zainteresować się testowaną konstrukcją. Pamiętajcie tylko, że nie jest to ideał i cena niesie ze sobą pewne konsekwencje.

Zdjęcia wykonano za pomocą smartfona Oppo Reno.