Reklama
aplikuj.pl

Naukowcy rozwiązali długoletnią zagadkę związaną ze skorupą ziemską

Zespół badawczy z Florida State University odkrył kluczowe wskazówki zawierające wskazówki nt. znikających skał tworzących skorupę ziemską.

Z artykułu opublikowanego na łamach Science Advances możemy się dowiedzieć, że badacze natrafili dowody na to, że – choć większość skorupy ziemskiej jest stosunkowo młoda, niewielki procent składa się ze znacznie starszych kawałków. Dawno temu zagłębiły się one w płaszczu, a następnie wypłynęły na powierzchnię.

Skorupa oceaniczna Ziemi powstaje, gdy płaszcz topi się w pobliżu szczelin między płytami tektonicznymi wzdłuż grzbietów wulkanicznych. Kiedy powstaje nowa skorupa, wypycha ona starszą w kierunku kontynentów. Po pewnym czasie dociera ona do obszarów zwanych strefami subdukcji, gdzie jest wpychana pod inną płytę i wchłaniana z powrotem pod ziemię.

Czytaj też: Jak woda w skorupie ziemskiej wpływa na trzęsienia i tsunami?

Aby rozwikłać zagadkę znikającej skorupy, autorzy badania przeanalizowali 500 próbek bazaltu pobranych z 30 grzbietów oceanicznych. Zespół badawczy odkrył, że względne proporcje germanu i krzemu są niższe w przetworzonych warstwach skorupy (w porównaniu do tych młodszych). Na tej podstawie naukowcy opracowali metodę porównywania tych proporcji na obszarze 30 grzbietów.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News

Badacze doszli do wniosku, iż około 5-6 procent płaszcza naszej planety jest wykonane z przetworzonej skorupy. Nie jest jednak jasne, czy proces ten trwa od zawsze – a jeśli tak, to czy jego tempo jest niezmienne, czy może waha się na przestrzeni tysięcy lat.