WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Pierzesz dżinsy? Za każdym razem poważnie zanieczyszczasz środowisko

Mikrowłókna jeansu w kolorze indygo zostały odkryte w próbkach wody pobranych na terenie całej Kanady. Badanie, przeprowadzone przez Miriam Diamond i jej współpracowników, wykazało, że średnio od 1/8 do 1/4 zanieczyszczeń pochodziło z niebieskich dżinsów.

Niektóre z mikrowłókien znaleziono na głębokości 1500 metrów, a badacze twierdzą, że oznacza to, iż są one w stanie wytrzymać przemieszczanie na duże odległości. Najwyższe stężenie mikrowłókien dżinsowych zaobserwowano w płytkich jeziorach podmiejskich. I choć badania prowadzono na terenie tylko jednego kraju, to prawdopodobnie ich rezultaty byłyby podobne również w innych obszarach.

Naukowcy chcieli również zrozumieć, ile mikrowłókien „ucieka” podczas prania pary dżinsów. Stwierdzili, że przy każdym takim czyszczeniu z powierzchni ubrań odrywało się około 50 000 mikrowłókien. I choć tego typu substancje nie wydają się równie niebezpieczne co np. mikroplastiki, to nadal odpowiadają za zanieczyszczanie środowiska i powinniśmy ograniczyć ich emisje.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News