Reklama

Zasięg Orange na morzu. Sieć w miejscach niedostępnych bez łodzi

orange, zasięg

Oragne chwali się swoim zasięgiem na morzu. Wiedzieliście jak daleko może się oddalić od lądu?

Często jesteście na morzu i potrzebujecie sieci, która zapewni Wam dobrą łączność z lądem? Okazuje się, że Orange o tym pomyślało i nie ma problemów z zasięgiem w tamtym miejscu.

Czytaj też: Wyjątkowy samolot Manta Aircraft łączy w sobie możliwości VTOL i STOL
Czytaj też: Spokojnie. To nie zwiastun zabójczych robotów na 2021 rok
Czytaj też: GPU NVIDIA Lovelace AD102 zaskakuję liczbą rdzeni CUDA

Zasięg Orange – woda, zasięg T-Mobile – góry

Jakiś czas temu informowaliśmy Was o staraniach T-Mobile, aby każdy fan gór mógł bez problemów połączyć się z każdym podczas swojej wspinaczki na szczyt. Tymczasem wychodzi na to, że Orange też ma się czym pochwalić w niezaludnionych znacząco miejscach. Firma jednak stawia na wodę. Orange, jako jedyny operator komórkowy w Polsce, posiada stacje na platformach wiertniczych pracujących na Bałtyku i jest w stanie przeprowadzić do nich transmisję sygnału nawet na odległość 90 km.

Czytaj też: Narzędzie do podkręcania Ryzenów doczeka się nowej wersji
Czytaj też: Płatność przy dystrybutorze na stacjach Orlen także Blikiem
Czytaj też: Microsoft naprawia system zapamiętywania haseł w Windows 10

Jakim cudem udaje się zapewnić zasięg tak daleko od lądu?

Na trzech platformach wiertniczych zbudowaliśmy stacje umożliwiające transmisję danych i korzystanie z usług głosowych poprzez technologie UMTS oraz GSM 900. Pierwsza z nich powstała jeszcze za czasów Centertela. Żeby były w zasięgu sieci komórkowej połączyliśmy je z pozostałą częścią sieci mobilnej Orange za pomocą specjalnego łącza radiowego. Przy maksymalnej długości tego łącza, należało uwzględnić krzywiznę Ziemi i umieścić anteny radiolinii odpowiednio wysoko. Wykorzystaliśmy do tego stację posadowioną nie najbliżej brzegu, lecz trochę oddaloną od morza, za to położoną na wzgórzu o wysokości 150 m n.p.m. Sama wieża ma dodatkowe 90 m, dzięki czemu radiolinia pracuje z wysokości aż 240 m n.p.m. Dla stabilnej pracy łącza zastosowaliśmy także podwójne anteny o średnicy 1,8 m każda.

Ruch na trzech stacjach na platformach w tym roku to: 5 814 858 minut rozmów i 138 923,5 GB przesłanych danych.