Reklama

Mechaniczny, czy kwarcowy? Jaki mechanizm zegarka wybrać?

Co kryje się w zegarkach i jakie mechanizmy znajdziemy obecnie w głównym nurcie na rynku? Dziś odpowiadamy na to pytanie, mając nadzieję, że po lekturze Wy również będziecie wiedzieć, czy wybrać zegarek mechaniczny, czy kwarcowy?

Zegarek to jeden z tych dodatków w naszej garderobie, który swoją ponadczasowością najpewniej zapewni sobie życie wieczne i na którym nie warto zbytnio oszczędzać. Stojąc przed wyborem zegarka powinniśmy więc zadać sobie pierwsze fundamentalne pytanie – wybrać zegarek mechaniczny, czy kwarcowy? Jako że odpowiedź zwiąże Was z nowym czasomierzem na lata, warto zastanowić się nad tym nie raz, a kilka razy. Do tego trzeba jednak trochę teorii. 

działa zegarek kwarcowy, działanie zegarka kwarcowego, jak działa zegarek elektryczny, zegarek na baterie

Mechaniczny, czy kwarcowy?

Czytaj też: Zegarek Excalibur Spider Huracan STO, czyli coś do pary z nowym Lamborghini
Czytaj też: Biurkowy zegarek Batmobil, to wyjątkowa replika za ponad 100000 zł
Czytaj też: CZ Smart to wyjątkowy nowy zegarek od Citizen

Tak jak niegdyś klawiatury membranowe wyparły na kilka dekad modele mechaniczne z rynku, tak też zegarki kwarcowe w latach 70. ubiegłego wieku postąpiły z klasycznymi zegarkami mechanicznymi. Ta istna rewolucja sprawiła, że po kilku latach zegarek przestał być swego rodzaju luksusem i stał się dobrem powszechnym.

Jednak zachwyt nowoczesnością, która sprowadzała się do baterii i stosunkowo prostego mechanizmu, nie trwał wiecznie. Po kilkunastu latach zegarki mechaniczne wróciły do łask, kiedy ludzie zapragnęli nosić na nadgarstku coś z „duszą”, a nie produkowane masowo modele, w których nie było wiele zegarmistrzowskiego kunsztu. 

Tak też na rynku pozostały zegarki mechaniczne i kwarcowe, które nieustannie współistnieją obok siebie i kuszą konsumentów tym, co mają do zaoferowania. Oczywiście po tak wielu latach te dwa mechanizmy doczekały się pewnych wariantów, ale bez względu na nie zawsze pozostają wierne temu samemu działaniu.

Jaki mechanizm zegarka wybrać?

Zamiast zanudzać Was tutaj dokładnym opisem poszczególnych mechanizmów, pozwolę sobie odesłać Was do wcześniejszych artykułów na ten temat. Pod tym linkiem znajdziecie opis działania mechanizmu mechanicznego, a pod tym linkiem mechanizmu kwarcowego.

Ich zalety i wady zostały wspomniane w podlinkowanych artykułach, ale tutaj przybliżymy dokładniej różnice między nimi. Te sprowadzają się głównie do precyzji, niezawodności, długości życia, konserwacji oraz ceny.

działa zegarek kwarcowy, działanie zegarka kwarcowego, jak działa zegarek elektryczny, zegarek na baterie

Jeśli poszukujecie możliwie najwyższej precyzji i nie chcecie martwić się częstymi korekcjami wskazań czasu, sięgnijcie po zegarek kwarcowy. Trudniej robi się przy niezawodności, bo w rzeczywistości wśród obu mechanizmów trudno wyłonić najbardziej niezawodnego, jako że oba są narażone na dokładnie te same bolączki codziennego noszenia. Z jednej strony mamy więc niezawodność kwarcu, a z drugiej skomplikowanego mechanizmu.

Kwestia żywotności przeważa z kolei na szalę mechanizmu mechanicznego, jako że ten przy odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji jest praktycznie nie do zajechania. Kwarcowe modele bazują z kolei na elektronice, a jak dobrze wiecie, ta może po czasie odmówić posłuszeństwa. Niestety sama konserwacja zegarka mechanicznego i jego ewentualna regulacja kosztuje więcej, niż wymiana baterii zegarka kwarcowego.

działa zegarek mechaniczny?, Jak działa zegarek mechaniczny?, działanie zegarka mechanicznego, mechanizm mechaniczny zegarka, mechanizm zegarka,

Jeśli nie przerażają Was rachunki u zaufanego zegarmistrza, to i tak najpierw będziecie zmuszeni wydać znacznie więcej na zegarek mechaniczny, niż kwarcowy w tym samym segmencie jakościowym. Wszystko przez znacznie bardziej skomplikowaną budowę i proces produkcyjny.

Czytaj też: Zegarek za 2,2 miliona złotych Twin Turbo Furious inspirowany Bugatti
Czytaj też: Zegarek Garbage zawalczy z elektronicznymi śmieciami
Czytaj też: Warty fortunę zegarek z silnikiem W16 Bugatti

Podsumowanie wyboru mechanizmu zegarków

Jak więc widzicie, wybór mechanizmu zegarka zależy tylko od Was, a to tylko wierzchołek góry lodowej, na którą składa się jeszcze decyzja co do koloru, bransolety/paska, poziomu formalności, czy zaawansowania i mnogości funkcji. Ogólnie wydaje się jednak, że klienci, dla których kunszt i „dusza” zegarków mechanicznych nie jest niczym specjalnym, wyjdą lepiej na zegarkach kwarcowych.

Nic też nie stoi na przeszkodzie, żeby Wasza przygoda z zegarkami ograniczała się tylko do jednego mechanizmu i modelu. Jeśli lubicie się bawić, to śmiało możecie przecież postawić na dwa/trzy zegarki i dobierać je do aktualnego ubioru, czy okazji.

Wybór mechanizmu zależy więc tylko i wyłącznie od Was, dlatego mam nadzieję, że po lekturze naszych artykułów decyzja w tym temacie przyjdzie Wam z automatu. Od siebie dodam jeszcze, że jeśli obecnie rozglądacie się za zegarkiem na prezent, to jeśli nie jesteście pewni, sięgnijcie po zegarek kwarcowy, żeby takim prezentem nie zapewnić obdarowanemu konserwacyjnych obowiązków w przyszłości.